A főváros után Győrben fejleszt régi gyárnegyedben az Engel Group. A több mint 100 milliárd forintos beruházás során - melyhez a hasonló külföldi és a társaság budapesti beruházásai is mintául szolgálnak - 5000 lakással a Rába-gyár területén egy új városrész épül fel.
Először iroda
Magyarországon az első hasonló beruházások hat évvel ezelőtt indultak a fővárosban. Az irodapiacon elsőként egy, a Bocskai-úton lévő - textilüzemként, majd vegyi üzemként hasznosított - 90 éves gyárépület-együttes újult meg az AP Sundance Kft. fejlesztése révén, s Dorottya Udvarként jelent meg a piacon. A leromlott állagú, egykori raktár- és gyárépület beruházása példaértékűnek bizonyult: a cég két esztendő leforgása alatt 6,75 milliárd forintos fejlesztéssel - az ipari ingatlan épületeinek jó részét meghagyva - 27 ezer négyzetméter alapterületű, korszerű irodaházat alakított ki. A projekt sikeres volt, hiszen a fejlesztő cég "loft" stílushoz igazodó elképzelése, hogy egyterű, nagyméretű, akár 2000-2500 négyzetméteres irodaegységeket kínáljon a kreativitást igénylő cégeknek -- melyet azok saját céljaik szerint alakítanak majd át -- jó fejlesztési-üzleti stratégiának bizonyult.
"Igazi" loftirodafejlesztést valósított meg a főváros IX. kerületében, a Máriássy utcában fekvő, az 1920-as években épült volt borjúvásárcsarnok épülete átalakításakor egy magyar befektetői csoport, a Wallis Ingatlan Rt. A beruházás két ütemből állt: a régi iparépület teljes revitalizációjából, és korszerű loft-irodává alakításáról, illetve annak közvetlen szomszédságában egy új, modern irodaház építéséből. A mintegy 8800 négyzetméter új területű fejlesztés érdeme, hogy miközben egy kihasználatlan épület "megmenekült" a további állagromlástól, az irodaingatlan flexibilis területalternatívákat kínál egyrészt - a költséghatékony megoldásokat előnyben részesítő, egyterű irodatereket igénylő - call centert, back-office-t működtető cégeknek, másrészt az egyedi és trendi kivitelezést kedvelő, a cég arculatára szabható irodai tereket preferáló, kreatív vállalkozásoknak.
Aztán lakás
Nemcsak irodák, hanem új lakások kialakításához is - legyenek azok nagyméretű loftok, vagy átlagméretűek - jó terepnek bizonyulnak a fővárosi ipari ingatlanok. Példa rá a Soroksári úton álló, 16 ezer hektáros Gizella malomban létrehozott 40-80 négyzetméteres lakások, vagy a XIII. kerületi Népfürdő utcai volt gázgyár, illetve az óbudai Goldberger-gyár területén folyó lakóingatlan-beruházások. #page#A hajdani gázüzemben a GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Rt. alakít ki átlagméretű és loftlakásokat, Óbudán pedig két éve indult az Engel Group 10 milliárd forintos beruházása, melynek eredményeként a cég 2007 végén fejezi be a Sun Palace lakópark egyterű loftlakásainak építését. A fejlesztés jellemzője, hogy sok helyütt meghagyták a több mint százéves textilgyár eredeti falait, így az 550 lakásos parkban sajátos stílust alkotnak majd a múlt és a jelen építészeti elemei.
Rába
Ez utóbbi társaság a főváros mellett most Győrben, a Rába-gyárban indítja el újabb, a 100 milliárd forintot meghaladó, XXI. századi életformát biztosító városnegyednek, a Városrétnek a beruházását. A fejlesztés nyomán a szakemberek szerint itt is felerősödhet az elhagyott iparterületek rehabilitációja, a szennyezett környezet állapotának javulása, és megerősödhet a győri belváros kereskedelmi-szolgáltató szerepe, amelyek hozzásegíthetik Győrt ahhoz, hogy a szakképzett értelmiség helyben maradjon.
Az Engel Group az 5000 lakást magában foglaló győri fejlesztés során nemcsak eddigi saját tapasztalatait használja fel, hanem a hasonló külföldi (például holland) beruházásokét is. A holland városrekonstrukciós program ugyanis sok mindenben irányt mutató lehet nálunk is, hiszen célja a nagyvárosok egységességének, versenyképességének és fenntartható fejlődésének a biztosítása. A program segítséget adhat - természetesen a hazai viszonyok figyelembevételével - a városok "elhalt" részeinek újjáélesztésére, a zöldterületek megóvására, a környezetvédelmi és a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére, miközben új üzleti lehetőségeket teremt a rozsdaövezetek helyreállítását és a városok megújítását végző vállalkozások számára. Hatásuk több síkon is mérhető: munkahelyeket teremtettek, csökkentették az improduktív és elhagyott ingatlanok számát, növelték az adóbevételeket, mérsékelték a szociális és környezeti problémákat. A program fontos jellemzője, hogy piaci viszonyokra, a települések kezdeményezéseire, valamint a kormányzati és a magánszféra közötti partneri viszonyra épül. - mondta a cég képviselője.