Ezek a területek a jegybanktörvény előírásai szerint a hitelintézetek kötelező jegybanki tartalékának elhelyezése, a pénzfeldolgozás, a pénzforgalmi tevékenység, a készpénzkímélő fizetőeszközök használata, a készpénzátutalás és elszámolás-forgalom, valamint a különféle adatszolgáltatások.
Az MNB a szankcionálási politika kialakításakor figyelembe vette az Európai Központi Bank gyakorlatát és a vonatkozó magyar jogszabályokat, a jegybanktörvényt és a tőkepiacról szóló törvényt.
A főbb alapelvek a következők: transzparencia, vagyis, hogy a politika nyilvános elvek alapján valósul meg. A normativitás, vagyis, hogy az előírások betartását minden szervezettől megkövetelik és ezek megszegése esetén általánosan érvényes szabályok szerint járnak el. Valamint a hatékonyság és a fokozatosság.
A szankcionálás eszközeit a politika két fő csoportra osztja: intézkedés és büntetés.
Az intézkedéseken belül is két fő lépcsőfokot különböztet meg, a figyelmeztetést és a felszólítást.Büntetésként pénzbírságot kezdeményezhet. A bírságot az MNB kezdeményezi és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete szabja ki. A kötelező jegybanki tartalék elmaradása kivételével ezt minden területen alkalmazhatja a jegybank.
A kötelező tartalék elmaradása esetén jövedelemelvonás a büntetés, a tartalék meghatározott összegét nem kamatozó számlára különíti el az MNB.
Az elszámolásforgalom, a pénzfeldolgozás és a pénzutánzat-készítés területén az előírások súlyos megsértése esetén alkalmazhatja a jegybank a tevékenységi engedély visszavonását.
A negyedik büntetési típus a szabálysértési és büntetőeljárás kezdeményezése. A jegybanktörvény szerint ezt az MNB köteles is megtenni, ha szabálysértés vagy bűncselekmény alapos gyanúja merül fel az ellenőrzés során.
Hibás adatszolgáltatás esetén e szankciókon kívül az MNB kötelezheti az ellenőrzött szervezetet az adatok hosszabb időszakra történő visszamenőleges korrekciójára is.
Szankcionálás esetén a jegybank a fokozatosság elvét követi, a következő fokozatokat akkor érvényesítik, ha az intézmény a feltárt hibákat nem javítja ki az előírt határidőre, vagy egy éven belül az intézmény ugyanazon a területen újabb hibát követ el.
A bírság meghatározásakor a hitelintézeti és a tőkepiaci törvény előírásainak megsértését a jegybank külön-külön értékeli, az egyes törvények alapján kiszámított bírságok összeadódnak.
Egységes szankcionálás (MNB)
A Magyar Nemzeti Bank április 22-én meghirdette az egységes szankcionálási politikáját, amelyet többek között a honlapján tett közzé. A dokumentum szerint a politika meghirdetésével az MNB célja az, hogy egyértelműek és világosak legyenek a jegybank elvárásai, azokon a területeken, amelyek ellenőrzése és szankcionálása a kompetenciájába tartozik.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?