Egyre többen mondják, hogy túljutottak a nehezén

A globális recesszió nagy pusztítása óta első alkalommal jelent meg a gazdasági kilátások pozitív fogyasztói értékelése: a világ GDP-jének 75%-át reprezentáló huszonhárom felmért országból polgárai szerint tizenhét (74%)  túljutni látszik a nehezén.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ipsos és a Reuters News közvélemény-kutatása szerint 23 felmért országból - amely a világ GDP-jének 75%-át reprezentálja - 17-ben (74%) nőtt a 2009. májusi adatokhoz képest azok száma, akik jónak értékelik gazdaságuk helyzetét. Akkor 23 országból csak 8 (35%) ilyen akadt. Ez az első jel a globális közvéleményben, amely arra utal, hogy a 2008-as év végén kezdődő és csaknem 2009 egészén át tartó világméretű recesszió okozta gazdasági hanyatlás túljutni látszik a nehezén, és a polgárok javulást éreznek a saját országuk gazdasági helyzetében.


Az alábbi módon értékelték a polgárok országuk jelenlegi gazdasági helyzetét
<(+/-) = változás az utolsó 2009. áprilisi/májusi mérés óta>

Amíg azonban a "nehezén való túljutás" nyilvánvalónak tűnik, vannak kiábrándító adatok is: a több mint 24 ezer fős felmérésben résztvevő válaszadónak - 1000+ válaszadó országonként - összességében csak 36%-a (7 százalékkal magasabb 2009 közepe óta) tartja saját országának gazdasági állapotát „nagyon, vagy  inkább jónak", míg kétharmaduk azt „rossznak, vagy meglehetősen rossznak" látja. (Az alábbi országokban a legmagasabb mértékű a javulás a gazdaság helyzetének értékelésében: Ausztrália (+45), Németország (+20), Svédország (+19), Kína (+19), Brazília (+16) és Dél-Korea (+15). Azok az országok, ahol a polgárok a saját gazdaságukat leginkább jónak értékelik: India (82%), Ausztrália (81%), Kína (78%), Brazília (72%), Kanada (60%) és Svédország (58%). A sor végén pedig az Egyesült Államok (20%), Nagy Britannia (14%), Franciaország (14%) , Spanyolország (10%), Japán 8% és végül Magyarország (7%) áll.)

Nekünk már nem lesz olyan jó, mint az országnak?

Míg az országok gazdasági helyzetének értékelésében pozitív változás következett be, addig a polgárok a saját személyes jövőjükbe vetett bizalmának mértéke globális szinten nem változott. Ebből a szempontból az adatok azt mutatják, hogy általában 44%-uk bizakodó a jövőjét tekintve, és 56%-uk aggódik - már a 2008-as év végétől hasonló helyzet állt fenn: akkor 42% fejezett ki bizakodást és 58% aggodalmat a jövővel kapcsolatban.


Bizakodva vagy aggódva tekintenek-e a polgárok a jövőjükre?
<(+/-) = változás az utolsó 2009. áprilisi/májusi mérés óta>

A jövőben való bizakodás a legerősebb Indiában (79%), Kínában (78%), Ausztráliában (73%), Kanadában (66%) és Hollandiában (61%). A legkisebb mértékben jellemző Japánra (14%), Franciaországra (21%), Csehországra (25%) és Oroszországra (28%). Ebből a szempontból Magyarország (30%) a középmezőnyben helyezkedik el. Jelentősebb növekedést a jövőbe vetett bizalom terén Argentína (+18), Kína (+17), Ausztrália (+14), Brazília (+12), Magyarország (+9) és Nagy Britannia (+7) mutat. A bizalom legerőteljesebb csökkenése Oroszországban (-39), Csehországban (-29), Svédországban (-15), Franciaországban (-12) és Németországban (-10) következett be.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo