A legnagyobb fizetési kockázatot továbbá is a mikró- és a kisvállalatok testesítik meg. A 300M HUF forgalom alatti cégeknél találjuk az eljárások 96%-át. Nem szabad elfelejteni, hogy az összes létező cég hasonló hányada található ebben a szegmensben
A legnagyobb fizetési problémák tavaly - az általános vélekedésnek némileg ellentmondva - a hús-, textil- és építőiparban voltak. A kockázatosnak mondott kereskedelem és mezőgazdaság átlagos eljárási arányt produkált, ám igen magas volt az esetek aránya a sokszor sikerágazatnak tekintett gépiparban. A fizetési kockázat 2005-ben országosan leginkább a gép-, építő- és textiliparban emelkedett.
A regionális eloszlást vizsgálva Hajdú-Bihar és Nógrád megye a hitelezők számára a legkockázatosabb, míg a legnyugodtabban a Győr-Moson-Sopron megyében kölcsön adók alhattak. A legnagyobb romlást Fejér megye produkálta, míg Csongrádban látványosan mérséklődtek a gondok.
Az eltérő gazdasági szerkezet hatásait kiszűrő vizsgálatok azt mutatják, hogy a fizetésképtelenségi eljárások szempontjából a legrosszabb helyzetben Hajdú-Bihar, Komárom, Nógrád, Somogy és Fejér megye van. Az átlagos fizetési kockázat Tolnában, Vasban és Győr-Moson-Sopron megyében a legalacsonyabb. Ugyanakkor a helyzet tavaly Budapesten, Komáromban és Bács-Kiskunban romlott a leginkább, míg a legtöbb javulást Győr-Moson-Sopron, Szabolcs és Jász-Nagykun-Szolnok megyében mérhettük.
Növekvő fizetési gondok
A elmúlt esztendőben 5,8 százalékkal nőtt a különféle fizetésképtelenséggel kapcsolatos cégeljárások száma a 2004-es adatokhoz viszonyítva. A leginkább a vállalatok tulajdonosai által kezdeményezett cégmegszüntetések, a végelszámolások sokasodtak, ám az esetek több mint 63 százaléka felszámolás. (1. táblázat)
Bár a három eljárástípus közül elvileg csak a felszámolás jelent végleges fizetésképtelenséget, sok esetben a hitelezők a csődeljárások esetén is elesnek a pénzük jelentős részétől. Tapasztalataink szerint a végelszámolások 95 százalékát is a társaság fizetésképtelensége miatt kezdeményezik a tulajdonosok, e három eljárástípus gyakoriságát együttesen tekintjük a fizetésképtelenségi problémák mutatójának.
Ágazati sajátosságok
A fizetésképtelenségi eljárások ágazat szerinti megoszlását tekintve komoly egyenetlenségeket figyelhetünk meg. A tíz legtöbb problémát generáló szektor 2005-ben ugyanaz volt, mint egy esztendővel korábban, még a sorrendiségben sem volt változás. (3. táblázat) Eszerint a legtöbb cég az építőipari kivitelezésben, az üzleti szolgáltatásokban és a kereskedelemben volt képtelen teljesíteni kötelezettségeit.
Miközben országos átlagban 5,8 százalékkal gyarapodott az eljárások száma egy év alatt, az első tíz ágazatban ugyanez a 12 százalékot is meghaladta, vagyis a nehézségek a hagyományosan vezető szektorokban az átlagosnál jobban nőttek. Ezt mutatja az is, hogy a felsorolt ágazatok 2005-ban az összes eljárás 62,7 százalékát adták, míg egy esztendővel korábban ez az arány még 59,2 százalék volt.
A Coface jelentése letölthető erről a linkről.