Hogy néz ki ez a piacon?
A GDN Ingatlanhálózat Új Otthon irodája kifejezetten az újépítésű ingatlanokkal foglalkozik. “Szerencsére mi nem tapasztaltuk ezt a visszaesést, átalakult ez a piac, de nem csökkent az érdeklődés” – szögezi le Horváth Péter az iroda tulajdonosa.
A szakember tapasztalatai szerint ma a CSOK és a Budapesttől való távolság a két meghatározója az újépítésű családi illetve ikerházak árának. A keresletet zömében fiatalok jelentik, akik a CSOK és a babaváró hitel segítségével vásárolnak, ez pedig megszabja mekkora összeget tudnak fizetni. “Nagyon árérzékeny a vásárlói réteg, hiszen a többségnek nincs vagy kevés az önrésze, így nincs nagy mozgásterük, ami a támogatásokból kifér, azt tudják megvenni.” Vagyis a CSOK és a Babaváró hitel igénybe vételével 40-60 milliót tudnak ingatlanvásárlásra fordítani.
Az emelkedő árakat a telekért kért összeg határozza meg, ami folyamatosan emelkedik, ahogy fogynak a beépíthető területek. A beruházók a fővárostól egyre távolabb vesznek telkeket, ahová modern, energiatakarékos, hőszivattyúval szerelt házakat építenek, melyek egy része már papírról elkel.
A családi ház ára az ingázás
Az átalakulás alapja tehát az a tény, hogy az elérhető árú telkek egyre távolabb vannak a fővárostól, a munkalehetőség azonban továbbra is ott található. Vagyis a most épülő és állami támogatásból megvásárolt családi házak tulajdonosai az új otthonukért, a támogatások által elvártakon túl, vállalják a bejárás nehézségeit is.
A budapesti és környékbeli fiatalok számára nemrég még Isaszeg, Maglód vagy Pécel megfizethető volt, ma már inkább Sülysáp vagy akár Hatvan körül épülnek az új házak.