Továbbra is bőven van lehetőség a lakáshitel-piacon egyedi kamatalkura, ám ennek mértéke egyre csökken – derült ki a BiztosDöntés.hu adataiból. Gergely Péter, a társaság pénzügyi szakértője szerint az elmúlt hónapok hitelpiaci pangását látva – az év első három hónapjában mindössze 115,5 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel szerződést a háztartások, ami harmada az egy évvel korábbi folyósításnak – az ember azt gondolná, hogy a hiteldinamika felpörgetése (bár inkább megmentése) érdekében a korábbiaknál is komolyabb (kamat)áldozatot is hoznak a bankok. Ám az adatok azt mutatják, hogy egyre szűkül az alkuképesség.
Egyedi kamatalkuk alakítják a piacot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a bankok egy legalább 10 évre fix törlesztőrészlettel bíró piaci kamatozású lakáshitelt márciusban átlagosan 8,1 százalékos kamat mellett nyújtottak a szerződőknek. Az adat azért érdekes, mert a piacon márciusban egy 20 millió forintos, 20 évre szóló, 10 éves kamatfixálással rendelkező hitelre a legjobb ajánlatot adó UniCredit Banknál is csak 8,3 százalékos kamaton lehetett kölcsönt igényelni a publikus lakáshitel hirdetmények szerint. A BiztosDöntés.hu a példában szereplő hitelre a piacon elérhető hirdetmények bankonként legjobb ajánlatából top-átlagkamatot is számolt. Ennek értéke március végén 8,85 százalék volt, amely 75 bázisponttal magasabb, mint a jegybanki statisztikában kimutatott átlagkamat-szint.
Gergely Péter szerint ahhoz, hogy az átlagos piaci kölcsönkamat alacsonyabb legyen, mint a piacon elérhető legjobb nyilvános ajánlat kamata, az kell, hogy a folyósítások nagy részében egyedi kamatalkukban szülessen megállapodás a lakáshitel kamatáról.