Nem igazán hisznek vezetőik és kollégáik etikus magatartásában a nemzetközi vállalatok dolgozói, és jelentős részük szerint nem várható változás a közeljövőben - többek között ez derül ki az Ernst & Young 'Felmérés a Vállalati Visszaélésekről, Korrupcióról és Etikátlan Magatartásformákról Magyarországon' című tanulmányából.
A felmérést 2006 február-március időszakban végezték, legalább három országban tevékenykedő, több mint ezer fős hazai vállalatok alkalmazottainak bevonásával.
A tanulmány szerint a megkérdezett munkavállalók fele gondolja úgy, hogy vezetőik magukra nézve más etikai szabályokat tekintenek kötelezőnek, mint beosztottjaikra. A dolgozók fele szerint a vezetők kettős etikai mércét alkalmaznak, míg Közép-Európában ez az arány 22 százalék, Nyugat-Európában pedig 38 százalék. A bizalom szintje tehát igen alacsony itthon a felső szinten tevékenykedők irányába: a topmenedzserek minden második munkavállaló szerint egyfajta külön kasztot alkotnak, azaz megtehetnek bármit sértetlenül.
A megkérdezettek kevesebb mint fele - 41 százaléka - ítéli meg úgy, munkáltatójának a visszaélésre és korrupcióra vonatkozó kockázatok témakörében kialakult szabályozási rendszere van, és be is tartja az előírásokat, míg az európaiak 67 százaléka bízik ebben. Figyelemreméltó, és a bizalom alacsony szintjét mutatja az is, hogy a külföldi átlaghoz képes a magyarok kétszerese, az összes megkérdezett egynegyede véli úgy, hogy etikusabban viselkedik kollégáinál.
Az Ernst & Young felmérése Ausztriára, Franciaországra, Hollandiára, Németországra, Svájcra, Csehországra, Lengyelországra és hazánkra terjedt ki.