Egyetlen hónap alatt 55 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon

Márciusban 0,7 százalékkal, azaz 55 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon. Ami a tőzsdéket illeti a fejlett piacon már kisebb emelkedést figyelhettünk meg, míg a fejlődő piacokon további csökkenés történt. A magyar börze ezúttal a fejlett piacot követte. A devizapiacon a forint az euróhoz képest gyakorlatilag nem változott, míg a dollárral szemben némileg tovább gyengült.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője mínusz 56 milliárd forintot mutat. A hónap folyamán a kötvény, az árupiaci és a pénzpiaci alapok kivételével mindenhol tőkekiáramlást tapasztalhattunk. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 0,7 százalékkal csökkent az év harmadik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 7.510 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

Forrás: Bamosz

A pénzpiaci alapokhoz közel félmilliárdnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni. Összességében 2,1 százalékos a vagyonnövekedés a legkisebb kategóriánál.

A kötvényalapoknál is tőkebeáramlást láthattunk összességében 11,1 milliárdos értékben, amely a legnagyobb érték a kategóriák között. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 6,7 milliárdos beáramlást láthattunk. A hosszú futamidejű kötvényalapoknál is tőkebeáramlást láthattunk 8,5 milliárdos értékben. A szabad futamidejű kötvényalapoknál tőkekiáramlás volt 4,1 milliár forintnyi értékben. A hozamokkal együtt azonban a kötvényalapok vagyona 1,2 százalékkal csökkent.

A vegyes alapoknál jelentős, 29 milliárdnyi tőkekiáramlás volt márciusban, amely a második legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamok ezúttal sem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így a kategória vagyona 2,2 százalékkal csökkent a hónap során.

Forrás: Bamosz

A részvényalapoknál is tőkekiáramlást figyelhettünk meg az elmúlt hónapban. Ennek nagysága 8 milliárd forint. Az árfolyammozgások azonban segítették a növekedést, így összességében a részvényalapok vagyona 1,1 százalékkal lett több.

A tőkevédett alapok esetében ebben a hónapban 6,3 milliárdnyi tőke távozott, amely két lejáró alap számlájára írható. A vagyon ennek megfelelően csökkent és mivel a második legkisebb kategóriáról van szó, jelentős az így létrejött változás: 17,1 százalékos, amely a legnagyobb a kategóriák között.

Az abszolút hozamú alapok esetében tőkekiáramlás volt 5,9 milliárdos értékben. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória esetében minösszesen 0,3 százalékos csökkenést tapasztalhattunk.

A származtatott alapok esetében ebben a hónapban 8,2 milliárdnyi tőkekiáramlást láthattunk, amely nagyrészt három lejáró alapnak volt köszönhető. A hozamok sem alakultak pozitívan, így a kategória nettó eszközértéke 13,1 százalékkal csökkent.  (A nagy százalékos csökkenés nyilvánvalóan azzal is magyarázható, hogy egy kisebb kategóriáról van szó.)

Az ingatlanalapok esetében a hónap során 29,1 milliárdnyi tőke távozott, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. Az ingatlanalapoknál a hozamokra mindig lehet számítani, de ezt a nagyságú tőkekiáramlást nem lehetett ledolgozni. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 1,6 százalékkal lett kevesebb. Továbbra is a vegyes alapok a legnagyobb kategória, de tovább csökkent az előnye. Az valószínűsíthető, hogy a következő hónap végére az ingatlanalapok lesznek a legnagyobb kategória, vissza/megelőzve a vegyes alapokat.

Az árupiaci alapokhoz 0,8 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok igen kedvezően alakultak a hónap folyamán, így a vagyonváltozás plusz 14,6 százalék lett.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható 18 milliárdos értékben. A hozamok ezen még javítani is tudtak valamelyest, így a vagyon 3,6 százalékkal nőtt a hónap során.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo