A nagy energiavállalatok feldarabolását Ausztria, Bulgária, Ciprus, Franciaország, Németország, Görögország, Lettország, Luxembourg és Szlovákia sem támogatja - írja az EUvonal.
Javaslataival a Bizottság a termelés és a szállítás szétválasztását szeretné elérni, mivel szerintük energiaszolgáltatói és az energiatermelői tevékenységet el kell választani a villamos energia- és a földgázhálózatok üzemeltetésétől. A Bizottság előnyben részesíti a tulajdonjogi szétválasztást, azaz azt javasolja, hogy az a vállalkozás, amely energiatermelői vagy szolgáltatói tevékenységgel is foglalkozik, ne lehessen az átviteli hálózat tulajdonosa is egyben.
A Bizottság megoldási lehetőségként a "független átvitelirendszer-üzemeltető" elvének alkalmazását javasolja, amely lehetővé tenné a vállalatoknak, hogy azzal a feltétellel tulajdonosai maradjanak a hálózatnak, hogy a hálózati vagyont egy tőlük teljesen független vállalkozás, illetve testület működteti. A testület szerint ez a megoldás új ösztönzőket teremt a vállalkozások számára ahhoz, hogy új infrastruktúrába, rendszerösszekötő és termelői kapacitásba fektessenek, s ezáltal elkerülhetők az áramkimaradások és a szükségtelen és heves áringadozások. (Korábban a Bizottság írásban figyelmeztette azt a 17 tagállamot, melyek többször felhívás ellenére sem ültették át nemzeti jogukba a gáz- és energiapiac liberalizációját lehetővé tevő rendelkezéseket.)
Egyelőre marad az áringadozás
Kilenc EU-tagállam továbbra is ellenzi az Európai Bizottság energialiberalizációra vonatkozó javaslatait, így a téma a januárban kezdődő szlovén elnökség asztalára kerül.
Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz
A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál
Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.

Az uniós pénzek elmaradásának látványos következménye van a magyar gazdaságban
Hiányoznak az uniós pénzek.

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral
Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.