A vidéki térségek fejlesztésének egyik fő területe az alternatív és a kiegészítő jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, amelynek egyik hatékony eszköze a turizmus. A falusi turisztikai szolgáltatások közül eddig csak a falusi szállásadó tevékenység minősült szabályozott területnek. Mivel hiányzott a szállásadáshoz nem kötődő, a falu turisztikai értékeit hasznosító egyéb szolgáltatások meghatározása és szabályozása, indokolt volt lehetővé tenni és elősegíteni a vidéki térségekben, illetve a falvakban azon turisztikai szolgáltatások nyújtását, amelyek alkalomszerűen, kiegészítő jövedelemszerzésként végezhetők.
A fentiekre tekintettel az Országgyűlés a Kormány javaslatára 2006. december 12-én elfogadta a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) azon módosítását, mely alapján 2007. január 1-től már nemcsak a magánszemélyek falusi szállásadásból - illetve az ahhoz kapcsolódó étkeztetésből, szabadidő program szervezéséből - származó bevétele adómentes 800 ezer Ft-ig, hanem a szállásadáshoz nem kapcsolódó egyéb, alkalmi falusi és agroturisztikai tevékenységből származó bevétel is 400 ezer Ft-ig. Az Szja. tv. értelmében alkalmi falusi és agroturisztikai szolgáltató tevékenység a külön jogszabályban meghatározott, falusi szállásadás nyújtására alkalmas településen látogatók részére alkalomszerűen, pl. helyi népművészeti, néprajzi, kézműves, építészeti és kulturális értékek, örökségek bemutatása, falusi vendégasztal szolgáltatása, falusi rendezvények szervezése, a falusi élethez, környezethez és munkakultúrához kapcsolódó hagyományok, tevékenységek bemutatása, valamint saját előállítású népművészeti és kézműves termékek értékesítése. E tevékenységek nem foglalják magukban a szálláshely-szolgáltatást. A falusi vendégfogadás a jövőben e két tevékenységet együttesen jelenti.
A törvénymódosítás célja a mezőgazdasági szerkezetváltás következtében megélhetési gondokkal küzdő - részben mezőgazdasági tevékenyégből élő - vidéki lakosság kiegészítő jövedelemhez jutásának elősegítése, életkörülményeinek javítása, a falusi és agroturizmus keretében a falusi vendégfogadó tevékenység körébe tartozó szolgáltatások fejlesztése, s ez által a vidéki térség turisztikai értékének, vonzerejének és fogadóképességének növelése volt. A falusi és agroturizmus keretében a falusi vendégfogadás körébe tartozó szolgáltatások fejlesztésével bővül a turisztikai kínálat, növekszik a vidéki térség turisztikai értéke és vonzereje.
A vidéki lakosság a tevékenység szabályozásának következtében kiegészítő jövedelemhez juthat, így gazdasági életkörülményeik javulnak. A tevékenység célja a vidéki értékek, örökségek minél szélesebb körben történő bemutatása és értékesítése. A szolgáltatások fejlesztése hozzájárul a vidéki területek gazdasági-társadalmi fejlődéséhez. A falusi és agroturisztikai tevékenység végzésének részletes szabályait a Kormány várhatóan 2007. januárban fogadja el.