Az mszp.hu tudósítása szerint Gyurcsány szerint a koalíciós pártok vezetői hetek, hónapok óta erről tárgyalnak, és a sorozatot jövő hét végéig befejezik. Elsősorban egy átfogó államreformra van szükség. A politikusok példamutatásával, valamint a politikához kapcsolódó igazgatás világával kell kezdeni. Kevesebb parlamenti bizottság lesz, átalakul a képviselők tiszteletdíja, kisebb lesz a központi kormányzati létszám, csökken az államtitkárok száma, átalakulnak a minisztériumok, és kevesebb lesz belőlük. Van 100 ezer köztisztviselő és 9 millió 900 ezer állampolgár, akiket ők szolgálnak ki. Kevesebben lesznek a köztisztviselők, ám hatékonyabban fognak dolgozni.
A miniszterelnök-jelölt szerint nem a fűnyíró elv érvényesül: minden minisztériumot górcső alá vesznek. Van olyan munkaterület, ahol az eddigi 26 tisztviselő helyett a jövőben heten látják el ugyanazt a munkát, másutt 100 helyett 50-en. Ha világos, hogy mit kell csinálni, akkor könnyebb rugalmasabbá tenni a közszolgálati jogviszonyt. Nem a területen eltöltött évek számát, hanem a teljesítményt kell honorálni - fejtegette Gyurcsány Ferenc, majd hozzátette: mély, átfogó átalakítás kezdődik. A változások szinte mindent érintenek, és hozzávetőleg 2008-ig tartanak.
Az egészségügy átalakításáról szólva Gyurcsány hangsúlyozta, hogy ezen a területen is is mélyreható átalakulások sora kezdődik el. A biztosítási rendszernek pedig nemzeti kockázatfelelősség alapján kell működnie. Oly módon, hogy érvényesüljön a szolidaritási elv. Az egészség nem lehet üzlet, de tudomásul kell venni, hogy maga az egészségügy már üzleti kérdés is. Ezért van szükség egy független felügyeleti hatóságra. - mondta Gyurcsány.
Ami az oktatásügyet illeti, arról a miniszterelnök elmondta, hogy a koalíciós partnerek között megszületett a megegyezés. Egyeztették azt a két fontos elvet, mely szerint az iskolának a település életében is nagy jelentősége van, és azt is, hogy magának az oktatásnak hatékonyan kell működnie. Védeni kell a gyermek és a tanár érdekeit, ám nem biztos, hogy minden igazgatóét is.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: az ország pénzét fejlesztésre, beruházásra kell költeni. Hozzátette: az államháztartás jelenleg "az egyensúlyhiány feszültségével küzd", majd feltette a kérdést: miért csak most beszél erről, miért nem szólt a problémáról már másfél évvel ezelőtt, amikor elfoglalta funkcióját. Válaszolt is rá: másfél év nem elég egy ország átfogó modernizálásához, új politika bevezetéséhez. Nem a pénzügyi kiigazítás a cél - ami rövid úton megtehető, elérhető -, hanem az új Magyarország megteremtése.