A medián életkor a népesség kormegoszlásának egyetlen mutatója – ahol a lakosság fele idősebb, fele pedig fiatalabb a felsorolt életkornál. Ez az adat segíthet a kormányzati és magánvállalkozásoknak megtervezni a lakossági termékek és szolgáltatások iránti korspecifikus keresletet.
Monacóban és Japánban – két olyan országban, ahol magas a várható élettartam és alacsony a születési arányszám – a legmagasabb az átlagéletkor (50+) a világon. A magas medián életkor a népesség elöregedését jelzi, aminek gazdasági következményei jelentősek.
Az ENSZ becslése szerint jelenleg minden negyedik európai 60 éves vagy idősebb. Ezzel szemben Afrikában sok országban alacsony a várható élettartam és magas a születési arány.
Az alacsony átlagéletkor is eredményez gazdasági problémákat. A gyermekek és serdülők nagyobb aránya megterhelheti az oktatási infrastruktúrát. Elegendő munkahely-növekedés nélkül nőhet az alulfoglalkoztatottság és a munkanélküliség. Az alacsony medián életkor azonban demográfiai osztalékhoz is vezethet, ahol a munkaerő átmenetileg gyorsabban növekszik, mint az eltartott népesség, ami növeli az egy főre jutó jövedelmet.