Bár a nemzetgazdasági miniszter szerint a számlavezetési díj átlagosan 26 százalékkal nőtt, ez sok esetben nem jelent tényleges kiadást az ügyfeleknek. A bankok többsége ugyanis elengedi ezt a díjat, ha az ügyfél rendszeres jövedelmet utal a számlára. Ez a határ jellemzően 100.000 forint és a minimálbér (193.382 forint) közé esik – amit a legtöbb ügyfél teljesíteni tud.
A bankszámlastop egyelőre tervezet szintjén létezik, a pontos részletek kidolgozása még folyamatban van. A bevezetése ugyanakkor komoly hatást gyakorolhat a lakosság pénzügyi terheire – különösen olyan időszakban, amikor a háztartások költségvetését több oldalról is nyomás éri.
Az OTP Bank közleményben már jelezte is, hogy kész visszatérni a 2025. év eleji lakossági banki díjakhoz. A gyakorlatban ez a lépés azt jelenti, hogy az OTP Bank a fizikailag kibocsátott lakossági bankkártyák 2025. május 1. és 2026. április 30. közötti éves díját 700 forinttal csökkenti, amennyiben ezekre a díjakra vonatkozóan nem lép életbe eltérő jogszabályi rendelkezés.
A Gránit Bank pedig azt közölte, hogy 2025-ben sem emeltek díjat, mivel a folyószámlavezetéshez és a fizetési tranzakciókhoz kapcsolódó banki díjakat az elmúlt 12 évben nem emelték. A money.hu szakértői szerint náluk a tranzakciós költségek mindössze az illeték változása miatt nőhettek.
Az elemzés alapján a legnagyobb előnyt a tervezett bankszámlastop kapcsán azok az ügyfelek élveznék, akik aktívan használják számlájukat nagyobb értékű tranzakciókra – számukra akár tízezres nagyságrendű megtakarítás is jelentkezhet éves szinten.