A kibocsátást a múlt évben 1600 milliárd forintra becsülik a szakértők, s az agrárium szorosan vett teljesítménye folyó áron 4,5 százalékos emelkedést mutatott. A növénytermesztés 60 százalékos, az állattartás 40 százalékos részesedést képviselt a kibocsátásból. Az év vége előtt nyilvánosságra került adat szerint a 620 milliárd forint bruttó hozzáadott érték mintegy 4,5 százalékkal lett több, mint 2005-ben. Az is fontos körülmény, hogy az agrárágazatban keletkezett jövedelem tavaly ugyancsak magasabb lett, mint az egy évvel azelőtti. Az is igaz ugyanakkor, hogy rendhagyóan erőteljes áremelkedés jellemezte a felvásárlást, vagyis az árak nem fejezik ki a teljesítmények javulását, lévén ez utóbbiak szerényebb mértékben változtak.
Tény, hogy 2006-ben kisebb területen vetettek gabonát, mint egy évvel azelőtt, s az is valóságos, hogy csökkentek a termésátlagok, vagyis a gabonatermés mintegy 13 százalékkal múlta alul a 2005-öst. Igaz, az ötévnyi átlagot még mindig jócskán felül teljesítette. Az állattenyésztés kibocsátása gyakorlatilag azonos a 2005-össel, vagyis konzerválódott a továbbra sem szerencsés állattenyésztési, illetve növénytermesztési arány.
A múlt évben is jelen volt már az agráriumban az Európai Unió, az intervenciós gabonafelvásárlás adatai alapján nálunk került sor a legnagyobb arányú intervenciós felvásárlásra. Minden jel szerint a 2006-2007-es intervenciós felvásárlás szerényebb méreteket ölt, mint a 2005-2006-os. Ez utóbbi időszakban megvett 8 millió tonna gabonából szeptemberig csak 2 millió tonnát sikerült értékesíteni.
A mezőgazdaság szempontjából kedvező fejlemény, hogy a múlt év első kilenc hónapjában több mint 9 százalékkal nőtt az árszint a megelőző évihez képest, azaz a növénytermelés esetében jócskán jobban, 16 százalék, az állatoknál azonban csak 3,5 százalék volt az emelkedés. A mezőgazdasági termelés ráfordításainak árszintje ugyancsak az első 9 hónapban 5,4 százalékkal volt magasabb, mint 2005 azonos időszakéban. Ugyancsak pozitívum, hogy ebben az időszakban körülbelül 10 százalékkal sikerült bővíteni az agrártermékek értékesítését az unió piacán.
Az idei és későbbi programokat pedig az is jellemzi már az ágazatban, hogy növekvő arányt képviselhet az energetikai célú termékek előállítása. A jelenlegi 80 ezer tonna etalongyártás 2010-ig megtízszerezhető, továbbá a biogáz jóvoltából is komoly teljesítményre vállalkozhat az agrárium, s lehetségesnek tűnik, hogy hosszú távon akár több ezer MW villamos áramot termeljen a mezőgazdaság.