Drágábbak és üresebbek a szállodák

A fővárosban érzékelhetően csökkent a vendégéjszakák száma - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal most nyilvánosságra hozott adatsorából.

Tavaly a szállodák az előző évinél egy százalékponttal alacsonyabb, átlagosan 59%-os szobakapacitás-kihasználtsággal működtek - ismertette a Központi Statisztikai Hivatal a múlt évről szóló adatsorát. A kereskedelmi szálláshelyek legjövedelmezőbb egységeinek folyó áron számított bruttó szobaár-bevétele 16%-kal nőtt, amelyben szerepe volt a szobaárak növekedésének és a forint-euró árfolyam a szállodákra nézve kedvező alakulásának. A fővárosi szállodacsoportokban 3-6%-kal csökkent a vendégéjszakák száma.

A budapesti szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb (63-70%-os) 2006-ban, az ország keleti részén található négy- és ötcsillagos szállodáké a legalacsonyabb (45%-os). Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17 300 forint, nettó átlagára 14 800 forint volt a vizsgált évben. A bruttó átlagár folyó áron 2100 forinttal, a nettó átlagár 1600 forinttal emelkedett az előző évhez képest. Ez a mutató a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas (bruttó 37 100 forint, nettó 31 800 forint) volt. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 12 800-17 900 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8500-9900 forintos bruttó átlagárat érvényesítettek.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 10 200 forint, nettó 8700 forint volt az elmúlt évben. A bruttó érték folyó áron 1000 forintot emelkedett 2005-höz viszonyítva, és a szállodakategóriától, illetve a területi elhelyezkedéstől függött. A legmagasabb összeget (bruttó 25 800, illetve nettó 22 100 forintot) a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek (bruttó 4500 forint, illetve nettó 3900 forint) számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel összességében 16%-os, a nettó szobaárbevétel 15%-os folyó áras növekedést mutatott. Összege mindegyik vizsgált szállodacsoportban jelentős mértékben emelkedett. A bruttó szobaárbevétel legnagyobb mértékű emelkedését a Balaton partján működő háromcsillagos szállodák (36%), valamint az ország keleti részén található háromcsillagos házak (35,5%) jelentették, de 18-23%-os bővülésről számoltak be a balatoni négy-, a budapesti öt-, illetve az ország keleti részén található négy- és ötcsillagos egységek is. A legkisebb mértékben (folyó áron 6%-kal) az ország nyugati részén működő négy- és ötcsillagos szállodák szobaárbevétele nőtt. A folyó áras pénzügyi mutatók értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az euró árfolyama 2005-ben 241 és 256 forint, 2006-ban 250 és 283 forint között ingadozott. A szálláshely-szolgáltatás területén 6%-os áremelkedést mértek 2006 első tizenegy hónapjában.

A megfigyelt évben az eltöltött vendégéjszakák száma 9,4 milliót tett ki, ami 0,5%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól. A fővárosi szállodacsoportokat 3-6%-os csökkenés jellemezte. A vidéken működő szállodákban - a Balaton partján levő háromcsillagos egységek kivételével - nőtt a vendégéjszakák száma. Jelentős (10%-os) emelkedésről az ország keleti részén található egységek számoltak be.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo