A telekárak emelkedése, és az eddig folyamatos külföldi érdeklődés következtében az új lakások ára a VI. és VII. kerület Nagykörúton belüli részén, valamint az V. kerületben mára elért egy olyan szintet, hogy már nem minden esetben a telkek lakáscélú hasznosítása jelenti az üzletileg legjobb megoldást - áll az Otthon Centrum szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményben. A tájékoztatás szerint a belvárosi prémium kategóriában az aktív lakóingatlan-fejlesztők egy része növekvő értékesítési kockázatot lát a magas árakban, hiszen gyakran már a tehetősebb külföldi vásárlók sem hajlandók azokat megfizetni. (Tavaly rekordot döntött a közép-kelet-európai ingatlanbefektetési piac.)
Ennek megfelelően változik a piaci magatartás is, hiszen az utóbbi 2-3 évben erőteljesen nyomuló spanyol cégek az anyaországi hitelezési gondok miatt már nem a telkek felvásárlását, tartalékolását ("land banking") tartják elsődleges célnak, ezt inkább egy rövidebb távú szemlélet váltotta fel. Manapság száz-háromszáz lakásos fejlesztésekhez keresnek megfelelő telkeket, ahol a lakásokat 2-3 év alatt el tudják adni, és a projektet lezárni.
Előtérbe kerülnek a hotelek
A közlemény szerint egyre több szállodafejlesztő cég keres belvárosi telkeket, hiszen a központi részeken hiány mutatkozik három- és négycsillagos hotelekből. Megfelelő helyszíneket egyrészt a már hazánkban jelen lévő hotelláncok keresnek, másrészt új belépők is érdeklődnek a belvárosi telkek és átalakítandó épületek iránt. (Az ingatlanügyleteket érintő áfa- és illetékváltozások jövőre nagy felkészülést igényelnek mindenkitől, akik érintve vannak. Írásunk segít eligazodni.)
Ez utóbbiak kis és közepes, nagyrészt spanyol, portugál, német, olasz és izraeli láncok, akik jellemzően négycsillagos, 80-100 szobás szállodákat építenének. A pesti belváros mellett a Balaton partján is vannak már jelei a kezdődő hotelláznak, illetve a jövőben a Ferihegyi reptér környéke is hasonló lendületet kaphat.
Nagy potenciált rejt tehát a Nagykörúton belüli terület, hiszen sok átalakítandó épület közül válogathatnak a beruházók, akik közül a szállodaépítők hajlandóak jelenleg a legmagasabb összegeket megadni.
Így nem meglepő, hogy továbbra is meredek az áremelkedés: míg például két évvel ezelőtt egy felújítandó belvárosi épület nettó négyzetméter ára 150-250 ezer forint volt, addig mára 220 ezer körüli az induló ár, ami akár a félmillió forintot is elérheti. Ezek ráadásul jellemzően műemlék épületek, ahol a felújítás költsége nem marad el az újonnan épült beruházásénál. A versenyt pedig a lakásberuházók ilyen feltételekkel nem nagyon vállalják.