Tartanak ugyanis még emellett 3540 milliárd forintot külföldi értékpapírokban is a magyarok, és a magyarországi alapkezelőknek is vannak más devizákban, jellemzően dollárban, euróban denominált (nyilvántartott és vezetett) alapjaik, amelyekben szintén lehetnek lakossági megtakarítások. Lakossági kezekben van még ezen felül 609 milliárd forint értékű devizás magyar állampapír – ez is történelmi rekord –, és 325 milliárd forintnyi devizás banki kötvény.
Hosszú távon is egyre többen takarékoskodnak devizában. A biztosítók közül többnek is van már euró alapú nyugdíjbiztosítása, most pedig az Alfa elsőként a piacon előrukkolt az eurós mellett egy amerikai dollár alapú konstrukcióval is. Ezt a nyugdíjbiztosítást azok is megvásárolhatják, akiknek nincs devizájuk, hiszen forintban is fizethetik a biztosítási díjat, amit a biztosító bankja átvált a kívánt devizára. Aki azonban akarja, az fizetheti devizában is.
A dollárt és eurót is érdemes kamatoztatni
Aki dollárt vagy eurót tart megtakarításként készpénzben vagy bankszámlán, annak azt is érdemes figyelembe vennie, hogy ezeket is érinti az infláció, ráadásul a befektetésükkel az árfolyamnyereségen felüli hozamot is el lehet érni. Ha valaki valutába vagy devizába teszi a pénzének egy részét, annak ugyanilyen okból azt is érdemes megfontolni, hogy a hosszú távú, akár több évtizedre szóló nyugdíjcélú megtakarításait is dollár vagy euró alapon fektesse be. Ezzel akár forint bevételből tud folyamatosan deviza alapon megtakarítani, de a devizában vagy valutában lekötetlenül álló pénzét is be tudja fektetni átváltás nélkül – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.