Egyszerűbbé, barátságosabbá tette saját döntését a kormány. Nemrégiben még számos korlátozás lehetőségével "kecsegtette" az uniós taggá váló Romániából és Bulgáriából munkát vállalni érkezők polgárokat. A héten azonban jóval liberálisabb és egyszerűbb szabályozást fogalmazott meg és döntött el véglegesen, s praktikusan semmilyen érdemi akadállyal nem kell majd megküzdeniük az érkezőknek.
A román - és persze a bolgár - munkavállalók magyarországi munkavállalását, a kormányszóvivő szavaival, nemzeti ügynek és a hétköznapi pártpolitikán felüli ügynek tekinti a kabinet. A kormány az úgynevezett ütemezett munkaerőpiaci nyitás mellett foglal állást. Ez azt jelenti, hogy Románia és Bulgária, a csatlakozást követő első két évében az eredeti javaslatban szereplő 140 helyett 219 szakmára fog kiterjedni az automatikus, minden vizsgálatot mellőző engedélykiadási gyakorlat. A lista egyébként az RMDSZ javaslatára bővült.
A 219 szakmában a Magyarországon dolgozni szándékozó román, illetve bolgár munkavállalóknak munkavállalási engedélyt kell kérniük, azonban annak a megadása automatikus. A szakmák listáját megtalálhatják az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján. Ezek természetesen hiányszakmák nálunk is, ilyen az élelmiszeripar, a textilipar, az egészségügy vagy az építőipar. A meghatározott szakmák és ágazatok mellett továbbra is könnyítetten juthatnak a munkaerőpiacra azok, akik gyakornokként vagy szezonális munkásként kívánnak munkát vállalni Magyarországon. Az ő esetükben megmarad az eddig alkalmazott kvótarendszer, vagyis továbbra is évente 700 gyakornok, illetve 8 ezer szezonális munkás dolgozhat hazánkban.
Azokon a területeken viszont, ahol nincs szükség többlet munkaerőre, ott fennmarad a jelenlegi munkavállalási rendszer, és csak fokozatosan, egy-egy szektor munkaerőigényét figyelembe véve nyitja meg hazánk a munkaerőpiacot. Arról is döntött a kormány, hogy egy év elteltével felülvizsgálja a mostani döntését. A munkaerőpiac fokozatos megnyitásával párhuzamosan fokozottan ellenőrizni fogják a külföldi munkavállalókat. A kormány - fogalmazta meg Danks Emese - fontosnak tartja a külföldiek magyarországi munkavégzésének nyomon követését, illetve erőteljesebbé kívánja tenni az illegális foglalkoztatás elleni fellépést.