A termelés volumene szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint márciusban az előző hónaphoz képest 2,6%-kal, az előző év azonos időszakához viszonyított - csupán munkanaphatástól tisztított index alapján - pedig 4,2%-kal nőtt.
2003 első három hónapjában az export 6,9%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát. Ezen belül az ipari vámszabad területeken működő szervezeteknél, melyek a kivitel 56,9%-át adják, nagymértékű, 20,5%-os emelkedés figyelhető meg. Az ipar január- március havi belföldi értékesítése 0,8%-kal volt magasabb, mint 2002 első három hónapjában.
2003 márciusában afeldolgozóipari termelés 2002 azonos időszakához képest 6,6%-kal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye pedig igen jelentősen, 15,9%-kal emelkedett. Az előző hónaphoz hasonlóan az energia szektor számottevő növekedését az előző évinél hidegebb időjárás okozta (márciusban az átlagos napi középhőmérséklet 1,8 C° -kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban).
Az ágazatok közül legnagyobb mértékben, 29,3%-kal - a feldolgozóipar jelentős súlyú alága - a járműgyártás termelése nőtt, a kimagasló keresletbővülésnek köszönhetően. Az előző havi visszaeséssel szemben a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő villamos gép, műszer gyártása is számottevően, 12,4%-kal emelkedett, részben a világítóeszköz-gyártás alágazat értékesítésének kedvező alakulása következtében. Mérsékeltebb, 6,1%-os volumennövekedés figyelhető meg a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában. A negyedévben először bővült a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése (104,3%), az alág értékesítésének visszaesése ellenére is. Az előző év legnagyobb dinamikájú fejlődését mutató alág - a gép, berendezés gyártása - nem érte el a tavalyi bázis szintjét (99,5%).
A feldolgozóipar egyik meghatározó alágában, az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás termelésében 5,5%-os volumencsökkenés figyelhető meg. Az ágazatok közül legnagyobb mértékben a bőr, bőrtermék, lábbeli előállítása (22,9%), valamint a textília, textiláru gyártása (12,3%) maradt el az egy évvel korábbitól.
2003 márciusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelései kiemelkedően, 19,2%-kal nőttek. Az új belföldi megrendelések kisebb mértékben, 7,9%-kal, az új exportrendelések pedig kiugróan, 22,3%-kal emelkedtek. Az összes rendelésállomány csupán 0,3%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első három hónapjában 3,0%-os létszámcsökkenés mellett 7,8%-kal volt magasabb, mint 2002 azonos időszakában.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2003 első három hónapjában számottevően a nyugat-dunántúli, valamint közép-dunántúli régióban bővült (7,5%, illetve 7,2%-kal). Csökkenést ebben az időszakban csupán két régióban, a dél-alföldiben (0,7%) és a dél-dunántúliban (3,6%) regisztráltunk.
Dinamikusan nőtt az ipar teljesítménye márciusban
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2003 márciusában 7,3%-kal, az év első három hónapjában pedig 4,4%-kal emelkedett - tette közzé a KSH.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.