"A vizsgálatok eredményeképpen egyértelműen bebizonyosodott az egyik hipotézisünk: a diákszövetkezetek által folytatott diákmunkaerő-közvetítés több szempontból is minimum aggályosnak minősíthető" - áll a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karának megbízásából készült "Munkaerő-piaci helyzetkép Magyarországon 2005-2006 - különös tekintettel a diákszövetkezetek tevékenységére" című tanulmányban. Ennek oka, hogy a gyakorlati tapasztalatok alapján a diákszövetkezetek gyakran rejtett munkaerő-kölcsönzési tevékenységet folytatnak, ami ellenkezik a hatályos magyar munkajogi szabályozással. (Nemrég Gyurcsány Ferenc jelentette be, hogy készül egy intézkedéscsomag, melynek célja a feketegazdaság visszaszorítása)
Ugyancsak érdekes megállapítása a tanulmánynak, hogy a diákok olyan munkahelyeket foglalnak el a munkaerőpiacon, amivel a halmozottan hátrányos helyzetben lévő álláskeresők, például a pályakezdők, illetve a tartósan állásnélküliek elől veszik el a lehetőséget.
A vizsgálatok egyértelműen rámutatnak arra is, hogy a munkaerő-kölcsönzés, mint foglalkoztatási forma szinte teljesen ismeretlen a középiskolások körében, és a felsőfokú tanulmányokat folytatók között sem mutatható ki érzékelhetően nagyobb penetráció ezen a területen. Ennek súlyos következményei vannak, ugyanis a munkavállalók tanulmányaik alatt "kizárásos alapon" a diákszövetkezetekhez mennek segítségért, pedig ugyanígy fordulhatnának a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalatokhoz. A tanulmány szerint ezáltal nemcsak a jobb bánásmódban és körülmények között dolgozhatnának, hanem lényegesen nagyobb jogbiztonságban is.