Csökkenthetők a rezsidíjak a munkaadó és a munkavállaló összefogásával

Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje arra hívja fel a figyelmet: most lesz csak igazán jelentősége annak, hogy a munkáltatók és munkavállalók komolyabban megfontolják a távmunkavégzéssel összefüggésben adható költségtérítést, a növekvő rezsivel párhuzamosan várhatóan növekvő bérigények miatt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet idején került bevezetésre a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítés, amely 2022. június 1-jétől már törvényi szinten került szabályozásra; a személyi jövedelemadóról szóló (röviden: „Szja Tv.”) 3. számú melléklete kiegészült a korábban „rezsiátalányként” ismertté vált jogintézménnyel. A jogintézmény lehetőséget biztosít a munkáltatók számára, hogy a távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalóknak – a felek megállapodás alapján – havonta, maximum az adóév első napján érvényes havi minimálbér 10 százalékának megfelelő összeget (2022-ben havi 20.000 Ft-ot) fizessenek ki adómentesen.

Okos ötlet a rezsiátalány fizetése (Fotó: Pixabay)

Ma már az esetek túlnyomó többségében a home office a munkavállalók alapvető igényeként jelenik meg az állásinterjúkon és a gyakorlat is azt mutatja, hogy a munkavállalók egy jelentős része munkaidejét részben vagy egészben távmunkában tölti. A korábban „rezsicsökkentett” számlák miatt eddig részükről, ill. a munkáltató részéről is csak kevés esetben merült fel ez az adómentes költségtérítés. A fejlemények tükrében érdemes átgondolni, hogy ezzel az adómentes költségtérítéssel éljenek az érintettek, hiszen a bérfejlesztések sokkal több kiadással járnak – állapítja meg Dr. Zsidi Roland, vezető ügyvéd.

Kinek, mire és hogyan adható a „rezsiátalány”?

Távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónak adható a távmunkavégzéssel összefüggésben. Tekintettel arra, hogy igazolás nélkül adható, így konkrétan nem kell meghatározni, ill. számlával vagy bizonylattal igazolni, hogy a költségtérítés a távmunkavégzéssel összefüggésben mely felmerülő költségre kerül elszámolásra.

Fontos megemlíteni, hogy a távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásról (és annak részletszabályairól) és a költségtérítésről is munkaszerződésben (munkaszerződésmódosításban) kell megállapodni, a költségtérítés hivatalosan csak így adható a munkavállalónak.

A jelenleg 20.000.- Ft-os maximum összeg csak abban az esetben adható, ha a munkavállaló munkaidejének 100  százalékt távmunkában tölti. Ha a távmunkavégzés nem érinti az egész hónapot, a havi összegnek a távmunkavégzéssel érintett napokkal arányos része fizethető ki – figyelmeztet az Ügyvéd úr.

A munkáltató köteles meghatározni a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályait és ennek részletszabályait, amit a távmunka egyéb részletszabályaival együtt célszerű egy összefoglaló távmunka (home office) szabályzatban megtenni.

Egyéb alternatívák?

A rezsiátalány mellett a másik lehetőség, hogy a távmunkát végző munkavállaló a távmunkavégzéssel összefüggésben terhelő kiadásait tételesen igazolja és annak költségei kerülnek részére megtérítésre a munkáltató által (szintén adómentesen).

Ezért a rezsiátalány csak akkor adható, ha a munkavállaló a távmunkavégzéssel összefüggésben a fentiek szerinti egyéb költséget nem számol el.

Ilyen költség lehet az internethasználat díja, ill. a munkavégzés helyéül szolgáló ingatlan bérleti díja és rezsi (fűtés, világítás, technológiai energia díja) költségei (Szja tv. 3. melléklet I. alcím 24. pont c) és d) alpontja szerinti).

A rezsiköltségekkel kapcsolatban azonban, ha a lakás és a munkavégzési hely műszakilag nem elkülönített, akkor e kiadás(oka)t a távmunkavégzéssel arányosan, az adott költségre jellemző mértékegységek (munkaidő, m2, m3 stb.) alapulvételével lehet figyelembe venni.

Érdemes tehát a tételes költségelszámolás megfontolása, amennyiben a munkavállalónak a távmunkával összefüggésben felmerülő havi kiadásai a 20.000.- Ft-ot meghaladják.

Eddigi tapasztalatunk szerint a munkáltatók a rezsiátalányt is ritkán alkalmazzák, ennél még ritkább a fentiek szerinti tételes rezsi-elszámolás, azonban a villany- és gázár várható emelésével ez a trend elképzelhető, hogy megfordul – hívja fel a figyelmet, Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.

Fordulhat a Home Office trend?

A rezsiárak emelkedésével és távmunkával összefüggő költségtérítés bevezetése nélkül elképzelhető, hogy a jelenleg népszerű és egyre nagyobb teret kapó otthoni munkavégzési trend is megfordul, hiszen a munkavállalónak a rezsiárak emelkedésével jelentős költségei merülnek fel, amelyet a hagyományos irodai munkavégzéssel megspórolhat.

Azonban sok munkáltató már úgy alakította ki a munkavégzés feltételeit, hogy irodai kapacitást, férőhelyet csökkentett, így a tömegesen irodai munkavégzést választó kollégák szintén kihívást fognak jelenteni a munkáltatóknak.

A fentiek tükrében érdemes lehet megfontolni a rezsiátalány adómentes mértékének emelését is – javasolta Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo