Az index kisebb növekedést jelez, mint egy évvel korábban (53,1), és 4,7 százalékponttal marad el az elmúlt három év augusztusi indexértékeinek átlagánál is (55,9). A leállások ellenére tehát augusztus hónapban továbbra is növekedés jellemzi a magyar feldolgozóipart, bár a nyárvégi fejlődés kisebb, mint a korábbi években mért. A 2003-as év január-augusztusi időszakát tekintve a feldolgozóipar átlagos teljesítménye növekedést mutat (51,6), de a növekedés továbbra is elmarad az előző évekétől (2002: 52,2; 2001:53,5).
A felmérés részindexeinek többsége kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban. A júliusi értékéhez képest a legnagyobb csökkenést a beszerzési mennyiség, a késztermékkészletek és az új rendelések indexe mutatja. Múlt havi értékéhez képest 1,9 százalékponttal nőtt a szállítási átfutási idő index, így öt hónapja először a kiszállítások idejének csökkenését jelzi.
A termelési index (51,6) kisebb növekedést jelez, mint egy hónappal korábban. A kibocsátás csökkenését jelző vállalatok aránya 11 százalékkal nőtt júliushoz képest. Az index értéke 2,1 százalékponttal kisebb, mint egy éve augusztusban, az év első nyolc hónapjának az átlagos termelésnövekedése viszont csak 0,4 százalékponttal kisebb, mint 2002 azonos időszakában volt.
Továbbra is növekedést mutat az új rendelések indexe (51,8), bár a növekedés üteme 3,8 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. Az index értéke továbbra is jelentősen kisebb az előző évek azonos időszaki értékeinél (2002:56,2; 2001:61,4), és ez a tendencia az év eltelt nyolc hónapjára is jellemző.
A júliusi növekedéshez képest augusztus hónapban 1,9 százalékponttal csökkent a beszerzési árak növekedési üteme (56,0). Ennek ellenére a nyárvégi árnövekedés nagyobb, mint egy évvel korábban (55,3), bár kisebb, mint az előző három év azonos időszakaiban mért értékek átlaga (60,6). Az idei év január-augusztusi időszakát (55,2) nagyobb áremelkedés jellemzi, mint egy éve (52,2), de a növekedés kisebb, mint 2001 (57,5) és 2000 (69,0) azonos időszakában mért.
A beszerzési mennyiség (51,8) növekedésével összhangban továbbra is növekedést mutat a vásárolt készletek indexe (51,7), bár a növekedés kisebb, mint egy hónappal korábban (52,0). Kedvező értékesítési tendenciát mutat, hogy a késztermékkészletek (48,7) csökkentek a nyár utolsó hónapjában.
Az előző havinál kisebb ütemben csökkent a foglalkoztatás augusztusban (49,3). Az index január-augusztusi átlagos értéke (47,4) azonban továbbra is nagyobb létszámcsökkenést mutat, mint az előző évben (2002 január- augusztus: 49,2).
Csökkenő ütemű nyárvégi növekedés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke: 51,2. Ez 0,9 százalékpontos csökkenést jelent a júliusi (52,1) értékhez képest. A júliusban mért gyorsuló ütemű növekedést így ebben a hónapban kisebb növekedés követte, ami hasonló tendenciát tükröz, mint egy évvel korábban.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.