Októberben a nyers adat szerint 2,4 százalékkal, a naptárhatástól megtisztítva 1,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számolt forgalma az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Októberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,2 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 1,2 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 10,5 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest. Az év első tíz hónapjában a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 0,3 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Sorozatos negatív meglepetések
Bármennyire is szeretne a piac hinni abban, hogy a helyzet gyorsan javul a kiskereskedelemben, sorozatos negatív meglepetéseket látunk. Októberben is ez a helyzet. Messze a piaci konszenzus alatt teljesített a kiskereskedelem, olyannyira, hogy még a legpesszimistább várakozást is alulmúlta az adat - közölte az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING elemzője.
Nem meglepő módon a vírus újbóli terjedése és a járvány felerősödése következtében ismételten egyre több munkáltató döntött úgy, hogy elrendeli az otthoni munkavégzést. Ennek hatása elsősorban az üzemanyag kiskereskedelem adataiban érhető tetten.
Éves összevetésben októberben 10,5 százalékkal esett vissza a forgalom ebben a szegmensben. Eközben az élelmiszerek kiskereskedelme továbbra is mérsékelt növekedést mutat, sőt némiképp lassult is a dinamika az előző hónaphoz képest. A nem élelmiszer kiskereskedelem tekintetében sem látunk sok okot az örömre: októberben 1,2 százalékkal maradt el a forgalom éves bázison. Minden területen zsugorodást mért a KSH, kivéve a gyógyszer és gyógyászati termékeket árusító üzletekben valamint az online értékesben.
Tovább romolhat a helyzet
A mai csalódást keltő kiskereskedelmi adat egyben azt is jelenti, hogy meglehetősen gyengén indul a negyedik negyedév. Ráadásul az év hátralévő részében a helyzet további romlása várható.
A kijárási korlátozások bevezetésével még inkább visszaesik az üzemanyag kiskereskedelem, valamint a bizonytalanság és az újból romló munkaerőpiaci helyzet miatt várhatóan az óvatossági megtakarítás erősödik és a fogyasztási hajlandóság is mérséklődik a rendelkezésre álló jövedelemtömeg zsugorodása mellett. Mindezek fényében egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a negyedik negyedévben is érdemben csökken a GDP az előző negyedévhez képest. Az ING jelenleg 2,5 százalékos negyedév/negyedév visszaeséssel számol az év utolsó negyedében.