Családjóslat: jön a pénzromlás

Nyilvánosságra hozta a IV. negyedévi lakossági bizalmi indexét az Ecostat, benne az egy főre jutó nettó háztartási jövedelemmel, mely 65 481 forint.

Az Ecostat lakossági konjunktúra indexe 2006 negyedik negyedévében 2,3 százalékponttal magasabb az előző negyedévinél, értéke 33,2 százalék. A második negyedévi drasztikus csökkenés utáni enyhe emelkedésre számítani lehetett, mivel a  lakosságot némileg meglepetésként érő megszorító intézkedések javát már az előző negyedévben megismerték a válaszadók, így ez nem okozott további csökkenést. Továbbá: a választások után rendszerint néhány negyedévig csökkeni szokott a konjunktúraindex értéke, ezt később stagnálás, majd növekedés követi. A folyamatot most felgyorsították az egyensúlyjavító intézkedések.

A háztartások átlagos havi nettó jövedelme 2006. utolsó negyedévében 177 362 forint, az egy főre jutó nettó háztartási jövedelem 65 481 forint volt. Az egyes jövedelmi rétegek között továbbra is nagy a különbség, a legfelső jövedelmi ötöd egy főre jutó nettó háztartási jövedelme csaknem ötszöröse volt a legszegényebb ötödének. A polarizálódás szélsőségességét jelzi, hogy míg a második és harmadik, valamint a harmadik és negyedik jövedelmi ötöd egy főre eső átlagos nettó háztartási jövedelme között körülbelül harminc százalék a különbség, addig ugyanez az arány az első és második, valamint a negyedik és ötödik ötöd között csaknem 70 százalék.

A háztartások anyagi helyzetének értékelése alig változott az elmúlt időszakban. A háztartások 57 százaléka értékeli anyagi helyzetét közepesnek, 22 százalékuk rossznak, s további 4 százalékuk nagyon rossznak. Jónak 15 százalékuk vélte háztartása anyagi viszonyait. A háztartások összességében kicsivel közepes alattinak tartják anyagi helyzetüket, egy nullától százig terjedő skálára transzformálva a válaszokat 46 pontos átlagérték adódik, ez mindössze egy ponttal magasabb a harmadik negyedévi értéknél.

A lakosság relatív többsége, 36 százaléka nem érez változást háztartása pénzügyi helyzetében az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítva. A válaszadók 37 százaléka érzi helyzetének enyhe romlását, további 16 százalék azoknak az aránya, akik jelentős mértékű lecsúszásról számoltak be. A családok felének anyagi helyzete saját megítélése szerint romlott. Akárcsak augusztusban, most is a megkérdezettek egytizede számolt be javulásról. A háztartások pénzügyi helyzetének elmúlt évi változását 100-fokú skálán mérve átlagosan 35 pont adódik, ami gyakorlatilag megfelel a nyár végi értéknek.

A háztartások jövőbeli pénzügyi helyzetüket nem látják túl kedvezően, a harmadik negyedévi értékekhez képest azonban javult a helyzet. A vélekedések 100-fokú skálára transzformált átlaga jelenleg 28 pont, ami kedvezőbb az augusztusinál (24 pont). A családok túlnyomó többsége, bő hattizede tart attól, hogy háztartása pénzügyi helyzete egy év múlva rosszabb lesz, mint a jelenlegi, 32 százalékuk mérsékelt, 29 százalékuk jelentős visszaesésére számít. A háztartások egytizede bízik helyzete javulásában. Kétszer ennyien vannak azok, akik nem számítanak változásra.

Az ország jövőjére vonatkozó várakozások valamivel kevésbé pesszimisták, mint a harmadik negyedévben voltak. Akárcsak saját anyagi helyzetük megítélésében itt is enyhe pozitív változás figyelhető meg. A makrogazdasági viszonyok elmúlt évi változásának értékére ez alkalommal 25 pontos átlag adódik, ami gyakorlatilag megfelel az augusztusinak. A válaszadók héttizede úgy látja, romlott az ország gazdasági helyzete az elmúlt 12 hónapban: 36 százalék kisebb, 33 százalék viszont jelentős mértékű negatív változásról számolt be. Kisebb javulást mindössze 6 százalékuk vél felfedezni az ország helyzetében. A kérdezettek 18 százaléka látja úgy, hogy nem történt említésre méltó változás Magyarország gazdasági helyzetében. A makrogazdaság jövője tekintetében valamivel derűlátóbbak a háztartások, mint a múlt értékelésében. A családok mindössze 15 százaléka vár pozitív változásokat az ország gazdasági helyzetében. A gazdaság állapotának romlását összesen hattizednyien vélelmezik. A válaszadók bő egynegyede kisebb, 34 százaléka jelentős mértékű gazdasági visszaesést prognosztizál. A jelenlegi helyzet fennmaradására a válaszadók 16 százaléka számít. Az értékelések transzformált átlaga 29 pontnak adódik, ami 3 ponttal jobb a harmadik negyedévinél.

A válaszadók kétharmada növekvő mértékű munkanélküliségre számít, míg a munkanélküliek számának csökkenését a háztartások mindössze 12 százaléka várja a következő évre. A megkérdezettek további 17 százaléka úgy véli, a következő évben nem történik érdemi változás a foglalkoztatásban. A véleményeket 100-fokú skálán összesítve 30 pontos átlag adódik, ez valamivel jobb, mint az augusztusi eredmény (28 pont).

Jelenleg a lakosság bő nyolctizede számít arra, hogy a következő 12 hónapban nagyobb mértékű lesz a pénzromlás, mint az elmúlt egy évben, a drágulás meg fogja haladni a 5,9 százalékot. Ezen belül 38 százalékuk az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű inflációra számít, míg 44 százalékuk kissé nagyobbra. A háztartások 11 százaléka véli úgy, nem sikerül csökkenteni a fogyasztói árak növekedésének ütemét, igaz, nem is fog nőni az infláció. Alacsonyabb mértékű áremelkedésre összesen 4 százalék gondol, de ők is többnyire csak enyhe javulásban reménykednek, egy százalék azoknak az aránya, akik szerint sokkal kisebb lesz az áremelkedés a következő egy évben. A jövő évi infláció mértékére vonatkozó véleményeket a szokásos 100-fokú skálára transzformálva átlagosan 20 pont adódik, ami lényegesen kedvezőbb az augusztusi 13 pontnál.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo