Az adatokat hivatalosan még nem publikálták, de a tőzsdén New Yorkban a határidős indexek már láttatták, kedvező inflációs számok kerülnek nyilvánosságra. És így is lett, a fogyasztói árak változatlanok maradtak, s ezzel felerősítették azt az optimista vélekedést, hogy a gazdasági növekedés sem túl gyorsnak, sem túl lassúnak nem tekinthető. Az MTI a tőzsdei reagálások híre mellett részletezte a hivatalos novemberi adatokat is az infláció alakulásáról. Az amerikai kormány pénteken már tényként közölte, hogy a 11. hónapban valóban nem emelkedett a fogyasztói árindex. A havi amerikai infláció 2005. júniusa óta nem mutatott ilyen alacsony értéket. Novemberben elsősorban a ruházati cikkek, a járművek és a szállítás díjainak csökkenése tartotta vissza az árindexet a növekedéstől, az utóbbiak árszintje például októberhez képest 0,9 százalékkal csökkent, az autóárak 0,7 százalékkal. Az energiaárak 0,2 százalékkal süllyedtek novemberben.
A szakértők arra számítottak, hogy novemberben mérsékelten nőtt az átfogó fogyasztói árindex az Egyesült Államokban az októberi csökkenés után. A Dow Jones Newswires által megkérdezett 25 elemző véleményének az átlaga szerint novemberben 0,2 százalékkal nőtt volna a fogyasztói árindex az októberi 0,5 százalékos csökkenés után. Előrejelzésük szerint az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított novemberi magindex 0,2 százalékkal emelkedett volna, miután októberben 0,1 százalékkal nőtt. (Szeptember: + 0,2 százalék.) A kormányzati adat szerint azonban a magindex értéke sem változott novemberben októberhez képest. Októberhez képest azonban az amerikai inflációs helyzet nem javult, akkor az egy évvel korábbi árszintet 1,3 százalékkal haladta meg az idei októberi szint.
Elemzők szerint az idén a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal emelkednek az Egyesült Államokban.
Az Európai Unióban, annak is az euróövezetében sem mondható rossznak a helyzet, hoszen - olvasható az MTI jelentésében - novemberben az átlag szintjén nem változtak a fogyasztói árak, és 1,9 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly novemberben. Az EU statisztikai hivatalában a november végi előzetes becslés csak 1,8 százalékos tizenkét havi inflációt jelzett az euróövezetben
Októberben 1,6 százalékos, szeptemberben 1,7 százalékos, augusztusban 2,3 százalékos, júliusban 2,4 százalékos, júniusban és májusban 2,5-2,5 százalékos, áprilisban 2,4 százalékos, márciusban 2,2 százalékos, februárban 2,3 százalékos, januárban 2,4 százalékos, tavaly decemberben 2,2 százalékos volt a tizenkét havi fogyasztóiár-emelkedés az euróövezet átlagában.
Az egész EU átlagában a havi infláció 0,1 százalékos volt novemberben és 2,1 százalékos volt a tizenkét havi drágulás.
A tizenkét havi infláció 22 tagországban gyorsult novemberben, kettőben lassult, egyben nem változott. A legnagyobb tizenkét havi inflációt novemberben Magyarországon (6,4 százalék az októberi 6,3 százalék, a szeptemberi 5,9 százalék, az augusztusi 4,7 százalék és a tavaly novemberi 3,3 százalék után), Lettországban (6,3 százalék) és Észtországban (4,7 százalék) mérte az EU statisztikai hivatala, a legkisebbet Máltán (0,9 százalék), Csehországban (1,0 százalék), illetve Cipruson, Lengyelországban és Finnországban (1,3-1,3 százalék).
Az egész EU átlagában októberben 1,8 százalékos, szeptemberben 1,9 százalékos, augusztusban 2,3 százalékos, tavaly novemberben is 2,3 százalékos volt a tizenkét havi infláció.
Az infláció őszi lassulása az energiaárak havi csökkenését tükrözte, de ez a hatás múlóban van, nőtt és továbbra is erős maradt a belső eredetű drágulás súlya, miközben a múlt évi alap miatt az energia is megint drágult, igaz, jóval kisebb ütemben, mint az év korábbi folyamán.