Chipkártyák a K&H banktól

Az elkövetkező két évben a K&H Bank fokozatosan lecseréli forgalomban lévő kártyáit, és újszerű chipkártyákat bocsát ki. A döntés annak eredménye, hogy a bank belga főtulajdonosa a KBC megállapodást kötött a Proton World bankkártya informatikai céggel a Proton Prisma többfunkciós smartkártya technológia bevezetéséről.

A világ két vezető kártyatársasága a Visa és a Europay döntése értelméből 2006. január elsejétől komoly pénzügyi következménye lesz annak, ha egy bank nem tér át a chipkártyák használatára: a kártyás visszaélések okozta károkat arra a félre hárítják, amelyik nem alkalmazza a chiptechnológiát. A fejlett országokban - elsősorban Angliában, Franciaországban, a Benelux Államokban és az utóbbi időkben már Németországban is -, ahol a kártyás fizetések aránya eléri a 40-50 százalékot, a bankok komoly lépéseket tettek az új technológia bevezetése érdekében.

Magyarországon a készpénzkímélő plasztikkal történő fizetés az elmúlt két évben bekövetkezett jelentős javulás (2000-ben 17 százalék volt) ellenére is csak 24 százalékot ér el, a K&H mégis úgy döntött felgyorsítja a chipkártyák tervezett bevezetését. A magyar bankkártya piacon 35 százalékos részesedésű, és ezzel második helyen álló K&H Bank chipkártya fejlesztési stratégiájának szerves része a KBC Bank napokban megkötött megállapodása a Proton World bankkártya informatikai céggel a Proton Prisma többfunkciós smartkártya technológia használatára.
A megállapodás abból a szempontból is úttörőnek számít, hogy az együttműködő partner nem egy kártyagyártó cég, hanem egy megoldásszállító vállalat. Ezzel lehetővé válik, hogy a bank, tenderezés útján maga válassza ki a megfelelő kártyagyártót – hangsúlyozta Nemcsics Róbert a bank ügyvezető igazgatója. A jelenleg elfogadott szoftver elemekből építkezik, könnyen adaptálható és a különböző termékek bevezetésének egyszerű módját teszi lehetővé. Ugyanakkor az ebből fakadó kötöttségek is elviselhetőek a bank számára – tette hozzá a szakember.
A több mint 10 millió, főként a Benelux államokban, a skandináv országokban és Ausztráliában található Proton Prisma alkalmazás többnyire az elektronikus pénztárca funkciót használja. Az itthon forgalomba kerülő kártyákba épített chip is ismerni fogja ezt a funkciót, de nálunk elsősorban a normál hitelkártya funkciók lesznek a meghatározóak. A smartkártyákkal lehetőség van az elektronikus aláírást szolgáló azonosító funkciók működtetésére is, illetve különböző hűség programok eszköze is lehet.

A K&H chipkártya rendszere bevezetésének első lépéseként 2001. decemberében bonyolított le olyan kártyás fizetést, ahol már chipkártyát fogadott el. Bár az új technológia korábbi mágnescsíkkal ellátott elődjénél drágább, ugyanakkor sokkal biztonságosabb. A chiptechnológia véd a másolás, az adatok illetéktelen leolvasása ellen, és feltörése jóval drágább infrastruktúrát igényel. Emellett az azonosításnak is egy új lehetőségét jelenti. Maga a kártya előállítási költsége 5 – 20 szorosa a mágnescsíkos plasztikénak, de az üzemeltetése eredményezhet költségmegtakarítást. Várkonyi Edit a K&H Bank vezérigazgató – helyettese elmondta, hogy a bankok a chiptechnológiától – miután az azonosítás offline módon is biztonságosan megtörténhet – a tranzakciós költségek csökkenését remélik, és amennyiben ez komoly megtakarítást jelent a banknak, az az ügyfelek felé is megjelenhet. Szintén a bank költségeit csökkenti, hogy miután a kártya élettartama és a biztonsága megnövekszik, a chipkártyával ellátott kártyák lejárati ideje is hosszabb lesz. Nemcsics Róbert hozzátette, hogy jelenlegi bankkártya árak nem fognak változni annak ellenére sem, hogy a smartkártya technológiára való áttérés jelentős, milliárdos nagyságrendű fejlesztési költséget jelent a banknak.

Ma 25 ezer kereskedőhelyen üzemel kártyaelfogadó terminál, illetve országosan több mint 2000 ATM gépből lehet kártyával készpénzt felvenni. A K&H 2004. közepéig tervezi, hogy átállítja a teljes, 7 ezer terminált jelentő POS és 270 készpénzkiadó automatából álló hálózatát, azonban még legalább 10 évig hibrid kártyák maradnak forgalomban – állítja Várkonyi Edit.
A K&H első Visa alapú smartkártyája idén júniusban jelenik meg a piacon. A műanyaglapokat a francia Oberthor kártyagyártó cég készíti.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo