A bruttó hazai termék 2001-ben változatlan áron számítva negyedévről negyedévre lassuló ütemben nőtt az előző év azonos negyedéveihez képest. A tavalyihoz viszonyított mérsékeltebb növekedés elsősorban az ipar teljesítményének alakulásával függ össze. A negyedik negyedévben a növekedés üteme 3,3 százalék volt.
Az ágazatok által előállított bruttó hozzáadott érték volumene a negyedik negyedévben 2,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értékét, míg éves szinten a növekedés 3,5 százalék volt.
A termelő ágazatok (a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együtt) a negyedik negyedévben 0,6 százalékkal növelték hozzáadott értéküket, az év egészében pedig 2,9 százalékkal. Ezen belül a mezőgazdaság változatlan áron számított teljesítménye a negyedik negyedévben 15,2 százalékkal, éves szinten 8,6 százalékkal növekedett, ami az előző évi alacsony bázisnak és a növénytermesztésre kedvező időjárásnak köszönhető. Az ipar bruttó hozzáadott értéke az utolsó negyedévben 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, 2001-ben 1,2 százalékkal haladta meg az előző évi értéket. Az építőipar hozzáadott értéke a negyedik negyedévben 7,1 százalékkal, 2001-ben 7,9 százalékkal nőtt.
A szolgáltatások hozzáadott értéke a második negyedévtől nagyobb ütemben nőtt, mint a termelő ágazatoké: az idei év folyamán 3,9 százalékkal növelték teljesítményüket, a negyedik negyedévben 4,0 százalékkal több hozzáadott értéket állítottak elő az előző év azonos negyedévinél. 2001-ben a kereskedelem és javítás hozzáadott értéke 4,1 százalékkal bővült, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásé 2,7 százalékkal, a szállítási ágazatoké 4,2 százalékkal. A pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazatainak hozzáadott értéke 4,3 százalékkal emelkedett, a közigazgatás, oktatás, egészségügyi szolgáltatásoké, valamint az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké egyaránt 3,3 százalékkal nőtt.
2001 negyedik negyedévében a háztartások fogyasztása 4,7 százalékkal növekedett az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva. A negyedéves adatok alapján 2001-ben 4,0 százalék volt a növekedés. Ezt elsősorban a háztartások fogyasztási kiadása negyedik negyedévben megfigyelhető 5,8 százalékos, illetve éves szinten 5,1 százalékos bővülése okozta. A természetbeni társadalmi juttatások a negyedik negyedévben 0,4 százalékkal, éves szinten az előzetes adatok szerint 0,3 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A közösségi fogyasztás a 2000. évi 1,2 százalékos növekedéstől elmaradva éves szinten 0,4 százalékkal, a negyedik negyedévben 0,9 százalékkal emelkedett.
A végső fogyasztás a negyedik negyedévben 4,2 százalékkal, az év egészében 3,6 százalékkal bővült.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás az előző években tapasztalható tendenciától eltérően, de a 2001. évben megfigyelhető folyamatoknak megfelelően a negyedik negyedévben és éves szinten is 3,1 százalékkal nőtt. A bruttó állóeszköz-felhalmozás alacsony mértékű növekedése és a készletváltozás értékében bekövetkezett csökkenés következtében a bruttó felhalmozás 2001 negyedik negyedévében 3,6 százalékkal, éves szinten 1,4 százalékkal csökkent.
A végső fogyasztás növekedése és a bruttó felhalmozás csökkenése következtében a belföldi felhasználás a negyedik negyedévben 1,7 százalékkal, az egész évben pedig 2,1 százalékkal emelkedett.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi forgalmában a negyedik negyedévben visszaesés következett be. Az export a negyedik negyedévben 2,1 százalékkal, az import ennél nagyobb mértékben 4,1 százalékkal csökkent. Éves szinten az export 9,1 százalékkal, az import 6,3 százalékkal emelkedett az első és a második negyedévben bekövetkezett 10 százalékot meghaladó növekedési ütem következtében.
Bruttó hazai termék (GDP)
A bruttó hazai termék 2001-ben a négy negyedévi számítások alapján összehasonlító áron 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A GDP értéke folyó áron 14 900 milliárd Ft volt. Egy főre vetítve a bruttó hazai termék összege 1 millió 460 ezer forint volt, ami az MNB éves átlagárfolyamán átszámítva 5690 eurónak felel meg.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.