Brutális csapás érte a holland virágipart

A tökéletes tavaszi időjárás dacára súlyos válságba került a holland virágipar, amelyre az új koronavírus által okozott világjárvány gyors terjedése két héttel ezelőtt mérte az első brutális csapást.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

Az igazi nehézségek március közepén kezdődtek, amikor számos országban megtiltották a tömegrendezvényeket, elkezdték törölni a repülőjáratokat és korlátozni a személyek szabad mozgását.

A virágok fele sem ment el

A Royal FloraHolland március 13-án, pénteken tartott aukcióján a virágok nagyjából negyedét nem tudták értékesíteni, a következő héten, hétfőn pedig már a felét sem. Az árak két hét alatt több mint 50 százalékkal csökkentek. A termelők igyekeznek megmenteni, amit tudnak, raktárakban vagy a mezőkön, de a realitás az, hogy idén a vágott virágok túlnyomó részéből hulladék lesz.

"A veszteség hatalmas. Jelenleg a forgalom a megszokottnak mindössze 30 százalékát teszi ki, és ez az év legforgalmasabb időszaka" - mondta Michel van Schie, a holland virágtermelők legnagyobb szövetkezete, a Royal FloraHolland szóvivője.
Koronavírusról a Piac & Profiton
Tovább olvasna a koronavírusról? Témában írt cikkeinket itt találhatja meg. >>>
Márciusban a virágárveréseken gyakran haladja meg a forgalom értéke a 20 millió eurót, és az értékesítés a húsvéti ünnepek és az anyák napja közeledtével erős marad. A vágott virágok és dísznövények globális exportjának 35 százaléka, évi 6,2 milliárd euró értékben, Hollandián keresztül bonyolódik. Ennek túlnyomó része a holland kertészetekre esik, de jelentős az afrikai és latin-amerikai termelők részesedése is. Nagyjából 150 ezer ember dolgozik az ágazatban.

Inkább a kórházaknak adják

Több holland tulipántermelő különféle ötletekkel állt elő, hogy túladjon a felesleges készleteken. Például alacsonyabb árakon értékesítik a virágokat, vagy elküldik kórházakba, hogy örömet szerezzenek a betegeknek és a gyógyítást végző egészségügyi személyzetnek. Ám ezek helyi megoldások, a holland virágok 85 százalékát, főleg a tulipánokat, exportálni szokták.

A holland mezőgazdasági és virágkertészeti szervezet becslése szerint 5 milliárd eurós kár éri a mezőgazdaságot az új koronavírus által okozott járvány miatt. A szervezet azt tanácsolta a gazdáknak, hogy őrizze meg számláit és dokumentálja vizuálisan a növények megsemmisítését.

A több mint száz éve létrehozott Royal FloraHolland egy digitális platformon (Floriday) és négy fizikailag létező piactéren (Aalsmeer, Naaldwijk, Rijnsburg és Eelde) értékesít több mint 30 ezer különböző virágot és dísznövényt. A honlapján szereplő legutolsó, 2018-as beszámoló szerint éves forgalma 4 milliárd 648 millió eurót tett ki, és 12,1 milliárd darab terméket értékesített.

Véleményvezér

Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 
Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo