Nyilvánosságra hozta az Ecostat az általa készített februári kis- és középvállalatok konjunktúra indexet. A 48,6 százalék lényegében megegyezik az egy hónappal korábban mért értékkel. A gazdaságelemző intézet azzal kommentálja az adatot, hogy a hazai vállalkozások üzleti várakozásainak tendenciája az utolsó háromnegyed évben emelkedő, a szektor bizalomerősödése a múlt év júniusa óta tart. A hazai vállalkozások erősödő optimizmusának hátterében a makrogazdasági folyamatok kiegyensúlyozott javulása áll.
A hazai kis- és középvállalati szektor fél éves gazdasági várakozásaiban a korábbiakhoz képest jelentős elmozdulás nem érezhető. A kis- és középvállalatok versenyképességének javítására hozott, és az eddigi tapasztalatok alapján különösen a középvállalatok körében eredményesnek mondható intézkedések alapján 2006-ban a szektor az eddiginél dinamikusabb fejlődésre számíthat. Ez év júliusáig a nemzetgazdaság javuló kilátásaival számol a KKV-k mintegy 40 százaléka, stabilitásban bízik 30 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya ingadozó, meghaladja a januári 31 százalékot. Februárban saját vállalkozásuk féléves lehetőségeit a cégek majdnem egyharmada ítéli javulónak, a változatlanságot megjelölők aránya 44 százalék. A vállalkozása helyzetében rosszabbodástól tartók köre viszonylag stabil, az utóbbi negyedévben 26 százalékhoz közel változik. A kis- és középvállalatok több mint egyharmada lát lehetőséget tevékenységének bővítésére a következő félévben. A fejlődésben bizakodó cégek 83 százaléka 5% alatti dinamizmust jelzett. Piaci pozícióit érintő verseny kialakulásától a vállalkozások 16 százaléka tart, működését veszélyeztető új, erős versenytárs megjelenését 37 százalékuk feltételezi. A beszállítói lehetőség kiaknázásában bizakodó kis- és középvállalatok aránya az előző hónaphoz viszonyítva nem változott, részesedése 31 százalék maradt.
Februárban a kis- és középvállalatok körében a külső és belső kereslet élénkülése ellenére tevékenységük számottevő bővítése nem reális várakozás. A szektor rövid távú piacbővítését a stabilan erős nemzeti valuta és a fél éve megtorpant monetáris lazítás hátráltatja. Belföldön az értékesítés kiterjesztését az import fogyasztási cikkek árversenye nehezíti.
A hazai vállalkozások a termeléskorlátozó tényezők sorában (a felmérések megkezdése óta első alkalommal) első helyre emelték a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát, a belföldi kereslet elégtelenségét visszaminősítették a második helyezésre. A működési feltételek megítélésében jelenleg kedvezőbb a tőkehiány, a gazdasági verseny és a bürokrácia megítélése. A kis- és középvállalatok előrejelzése szerint hat hónapon belül a legtöbb cég készletállományának szinten tartásával számol. Késztermékeik szintje a cégek 63 százalékánál várhatóan nem változik, készletnövekedést 22 százalékuk valószínűsít. Az alapanyagok és félkésztermékek csoportjában stabil árukészletekkel számol a vállalkozások 63 százaléka, készletnövelést 23 százalékuk tervez. A belföldi értékesítési lehetőségek rövid távú fennmaradását a hazai cégek 48 százaléka feltételezi. A várható piaci tendenciáktól eltérően értékesítési lehetőségei szűkülését a cégek 32 százaléka valószínűsíti. Bővülő belföldi keresletben minden ötödik vállalkozás reménykedik. A KKV szektor 73 százalékának véleménye szerint külpiaci lehetőségei rövid távon érdemben nem fognak változni. Exporttevékenysége élénkülését viszonylag széles kör, a cégek 24 százaléka tartja elképzelhetőnek, piacainak elvesztésétől mindössze 3 százalékuk tart.
#page#
A vállalkozások februári előrejelzése szerint 2006. július végéig a KKV szektor kétharmadának likviditási helyzete nem fog megváltozni. Javuló pénzügyi helyzettel a cégek 13 százaléka számol, rosszabbodást 22 százalékuk feltételez. Az átmeneti tőkehiány enyhítése céljából a legtöbb vállalkozás fejlesztéseinek megvalósítását halasztaná el, illetve pénzintézeti hitelért folyamodna.
Februárban a KKV szektor beruházási szándékát összegző mutató értéke januárhoz viszonyítva 8 százalékponttal csökkent, értéke 39 százalék. A fejlesztési elkötelezettség tendenciája enyhén csökkenő. A vállalatok fejlesztési ambícióit akadályozó tényezők között jelentős aránynövekedéssel első helyre került a jövőt övező bizonytalanság, második helyre szorult az elégtelen belső kereslet. A hazai kis- és középvállalatok megítélése szerint fél éven belül minden második cég kismértékű kapacitás-felesleggel fog működni. A termelési háttér a cégek 48 százalékánál megfelelő.
A kis- és középvállalatok szerint a fogyasztói árak 2006-ban átlagosan 3,6 százalékkal növekednek. A cégek prognózisa a reális várakozásokat meghaladja. A 2006. évi saját hatáskörű áremelési szándékukat átlagosan 2,4 százalékban jelezték a vállalatok. Ez megfelel inflációs várakozásaiknak, de meghaladhatja a piaci tendenciák biztosította lehetőségeket. A hazai vállalatok decemberi 12 havi inflációs előrejelzése is magasabb az indokoltnál, mértéke 3,6 százalék.