A biztosítók általában felkészülnek a jellemző, illetve várható kockázatokra, és azokra megfelelő tartalékot is képeznek. A nem várt, illetve nehezen számszerűsíthető kockázatokra a társaság tőkéje a fedezet. Mekkora legyen az az optimális tőke, amely kellő biztonságot nyújt; ez a kérdés áll a KPMG felmérésének hátterében – magyarázza Robert Stöllinger, a KPMG könyvvizsgálati üzletágának vezetője.
A jelentés a KPMG és nem az Európai Bizottság álláspontját rögzíti. Ez ugyanakkor az első olyan tanulmány, amelyet az EB – az unió tagállamaiban működő biztosító társaságok tőkekövetelményeiről készülő beszámolójának részeként – közöl. A „Solvency II” nevű beszámoló várhatóan alapvető változásokat hoz majd a biztosítók számára a tőkekövetelmények meghatározásában.
A jelentés szerint a biztosítók többsége ma még nem rendelkezik olyan fejlett kockázatkezelő rendszerekkel, amelyek segítségével képesek lennének a kockázatok széles körének mérésére és belső modellezésére. Pedig a tőkeigény ésszerű becslésére csak az a társaság képes, amely tisztában van saját kockázati profiljával és annak lehetséges pénzügyi kihatásaival. Mindehhez szükség van egy hatékony kockázatkezelő rendszerre, amely lehetőséget ad az összes pénzügyi vonatkozású kockázat modellezésére. Csak e rendszerek birtokában tudják a biztosítók meghatározni, mekkora tőkével kell rendelkezniük a kockázatok fedezetére. Ahogy a banki szférában a Bázeli Bizottság szabályozta a tőkemegfelelés módját, a biztosítási piacon is meg kell határozni a tőkekövetelményeket.
Gerd Geib, a KPMG Global Insurance üzletágának elnöke, a jelentés társszerzője elmondta:
“A biztosítók számára aranyszabály, hogy mindig a váratlanra kell felkészülniük. Bár senki sem számolhatott a tavaly szeptemberi, New York-i merénylettel, a biztosító társaságoknak számítaniuk kell az ilyen esetekre is. Felmérésünkben mégis úgy találtuk, hogy számos biztosító társaság nem rendelkezik megfelelő rendszerrel a pénzügyi kockázatok teljes körének mérésére, és kockázatkezelő rendszereik – néhány kivétellel – nem fejlődtek olyan mértékben, mint a banki szférában. Ráadásul a sokféle kockázatkezelési gyakorlat Európában rendkívül megnehezíti a kockázatvállalások összevetését.”
A KPMG tanulmányának legfőbb megállapításai és javaslatai:
- A jelenlegi tőkekövetelmény-szabályok egyszerű, rögzített arányokat használnak a biztonsági értékhatárok megállapításhoz – ezek azonban nem fedik le a biztosítók kockázatainak teljes körét.
- Számos implicit tőkekövetelmény jelenik meg az eszközök és követelések óvatos értékelésében – ezáltal nehéz pontosan meghatározni a cégek valós pénzügyi helyzetét, illetve összevetni az unió egyes államaiban működő cégek pénzügyi erejét.
- Nem megfelelő a biztosítástechnikai tartalékok meghatározása sem: a nagyfokú szubjektivitás következményeként azok a cégek, amelyek igen óvatosan, nagyobb tartalékot képeznek, gyengébbnek tűnhetnek, mint a kevésbé szigorú normákat követő versenytársaik.
- Fejlettebb, kifinomultabb szemléletre van szükség a kockázatkezelésben és -modellezésben a tőkeigény megfelelő becsléséhez. A banki szféra (a Bázeli Bizottság szabályozása) mintájára a biztosítási piacon is meg kell határozni a tőkemegfelelés számításának módját, bár egyetlen módszer nem jelenthet mindenre megoldást. Bármilyen jövőbeni rendszernek egyszerre kell kezelnie a biztosítási ágazatban levő különbségeket, illetve a biztosítók és a bankok működésének hasonlóságait.
- 2005-től a Nemzetközi Számvitel Standardok (International Accounting Standards – IAS) kötelező használatával átláthatóbbá és összehasonlíthatóbbá válik az unió országok tőzsdéin szereplő biztosító társaságok pénzügyi helyzete. Az IAS alapján készített pénzügyi jelentések használata hozzásegít ahhoz is, hogy a tőkekövetelmények értékhatárainak megállapítása egységesebb legyen.
Hitesh Patel, a KPMG Financial Regulatory Services partnere, a jelentés társszerzője hangsúlyozta: “Noha az uniós országokban működő biztosító társaságok számára előírt tőkekövetelmények jól szolgálták a biztosítottak védelmét, e szabályok régiek, és egyre nagyobb a nyomás a reform irányába. Ugyanakkor nem szabad lebecsülni e feladat nagyságát: elsősorban a megfelelő kockázatalapú szemlélet kialakítása nehéz feladat, ráadásul a megoldásnak kellően rugalmasnak kell lennie, hogy kezelni tudja az európai biztosítási piacon tapasztalható jelentős eltéréseket is. A feladat azonban kötelező, nem választható jellegű. A biztosítási iparnak hatékonyabban kell védenie saját magát a mindennapi üzleti kockázatokkal szemben. Mindez segíti a tőkepiacokat és a minősítő intézeteket is annak megítélésében, hogy egy biztosítónak mekkora tőkével kell rendelkeznie. A szabályok következetes alkalmazása is döntő fontosságú, hogy a tagállamok tőkekövetelményei közötti eltérések következtében egyes biztosítók ne kerüljenek méltánytalan versenyhátrányba a biztosítási piacon.
A jelentés a KPMG és nem az Európai Bizottság álláspontját rögzíti. A jelentés, valamint a Solvency II project egyéb dokumentumai megtekinthetőek az Európai Bizottság alábbi oldalán :
Biztosítók fizetőképessége (KPMG álláspont)
Sürgős reformokra van szükség a biztosítási szabályozásban és a biztosító társaságok által használt kockázatkezelési technikákban egyaránt – állapítja meg a KPMG, amely az Európai Bizottság megbízásából készített jelentést az európai biztosító társaságok pénzügyi pozíciójáról, fizetőképességük és a kockázatok tőkefedezetének összefüggéseiről. A tanulmány szerint nagyobb összhang szükséges a számvitelben, a kockázatbecslésben és a jelentések közzétételében is.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.