Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség 2006-ban összesen 45 ezer munkáltató ellenőrzését végezte el, ebből 36 ezer munkáltató követett el jogsértést 349 428 munkavállalót érintően - tette közzé az adatokat a felügyelőség és a munkaügyi tárca. A szabálytalanságot 70,5 százalékuknál találtak, míg 2005-ben a vizsgált munkáltatók 88,2 százalékánál állapítottak meg szabálytalanságokat. A munkabiztonsági mutatók ugyanakkor romlottak: az ellenőrzött munkáltatók 91 százaléka nem tartotta be a vonatkozó jogszabályokat a 2005-ös 78 százalékhoz képest. A munkaügy területén 144 563, a munkabiztonság területén 204 865 munkavállaló esetén állapítottak meg jogsértést.
A főfelügyelőség kiemelt célként kezelte a feketefoglalkoztatás következetes feltárását és visszaszorítását, a munkavállalók jogvédelmét, a munkabalesetek számának csökkentését, valamint a tisztességes piaci verseny elősegítését. Elsősorban az autópálya-építkezéseket, az építő és feldolgozóipari, a mezőgazdasági, valamint a kereskedelmi vállalkozásokat vizsgálták. Feketefoglalkoztatás miatt több mint 12 ezer munkáltatónál állapítottak meg jogsértést. Változatosan szegik meg a szabályokat: zsebből fizetnek, utólag vagy biankó módon, dátum nélkül töltik ki az alkalmi munkavállalói könyvet, a külföldieket engedély nélkül foglalkoztatják. A vállalkozások gyakran hágják át durván az alapvető élet- és munkakörülményeket befolyásoló törvényi előírásokat. A munkaidő, valamint a munkabér szabályait 20-20 ezer alkalmazottat érintően szegték meg. A munkaidő hanyag nyilvántartását 26 ezer fő esetében állapították meg.
A főfelügyelőség a kiszabott munkavédelmi bírságokból befolyt összegekből idén is pályázatot hirdetett az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés céljainak támogatására, melynek eredményeképpen javulhatnak a munkakörülmények és csökkenthetek a munkabalesetek. Az így képzett alapból a munkáltatók pályázat útján juthatnak forrásokhoz, melyeket munkavédelmi fejlesztésekre, képzésekre, kutatásra, kiadványok készítésére, konferenciák szervezésére használhatnak fel.
A kiszabott bírságok összege 7,21 milliárd forint, amelyből a 11 655 munkaügyi bírság értéke 5 milliárd forint. Munkavédelmi bírságot 1,28 milliárd forint értékben szabtak ki, összesen közel négyezer esetben. Külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása miatt 730 millió forint befizetésére kötelezték a vizsgált cégeket 594 esetben.