Beruházásmentes lesz az idegenforgalom

Gyógyulni, avagy konferenciázni akarnak az országot felkereső turisták az év végén - mutatta ki az Ecostat amúgy csökkenő turizmusbarométere.

Az Ecostat 2006 második félévi felmérése szerint a hazai turizmus korábbi, a nemzetgazdaság egészével arányos teljesítmény-bővülése mérséklődik. Az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint az ágazat idei fejlődése 0,5 százalék körüli lesz. A teljesítmények mérsékeltebb növekedése az éleződő nemzetközi versennyel, valamint a szeptember közepe óta tartó belpolitikai helyzettel és gazdasági várakozásokkal van szoros összefüggésben. A 2006 év végére és a jövő évi kilátásokra az Új egyensúly program keresletszűkítő intézkedései is jelentős hatással lehetnek. Az Ecostat 2006 második félévi turizmusbarométerének értéke 36,4 százalék, mintegy 1,4 százalékponttal alacsonyabb az előző félévi értéknél. A piaci szereplők két csoportjában, a szállodaipari és a vendéglátóipari vállalkozások csoportjában mérséklődtek a várakozások, alkalmazkodva ezzel a változó feltételekhez.

Az év utolsó hónapjában és a következő év elején hazánkat a vendégek főleg konferencia-turizmus és hivatalos, üzleti célú utazás keretén belül keresik fel. Jelentős lesz továbbra is a gyógyfürdőinkért és gyógyászati céllal, valamint a wellness szolgáltatások igénybevételéért Magyarországra látogató turisták száma.

A szállodák 2007 első félévében kisebb mértékű beruházást terveznek, mint fél évvel ezelőtt. Főleg azokon a területeken kénytelenek főleg önerőből fejleszteni, amelyek szolgáltatásait már nem nélkülözhetik, mint például korszerűsítik szállásfoglalási rendszerüket, bővítik éttermi szolgáltatásaikat, szorosabbá fűzik kapcsolataikat a kulturális intézményekkel. A vállalkozások élénken érdeklődnek az EU pályázati lehetőségek iránt, a kedvező fejlesztési lehetőséggel többségük élni kíván. A szakmában éleződik a verseny, a folyamatos fejlesztés elkerülhetetlen. A szállodák 55 százaléka számít új, erős versenytársak megjelenésére (fél éve 60%-uk). A szállodaipari vállalkozások létszámukat nem bővítik, s csak 8 százalékuk tervezi új munkaerő alkalmazását, míg 13 százalékuk jelezte, hogy dolgozóik létszámát csökkentik.

A vendéglátóipari vállalkozások rövid távon kevésbé derűlátóak, ami részben a piaci túlkínálat, részben a kedvezőtlen belpolitikai események és a gazdasági megszorítások következménye. A következő fél-, illetve egy évben a vállalkozások alig bővítik tevékenységüket, elsősorban azokon a területeken fejlesztik szolgáltatásaikat, amelyek már akadályozzák a forgalom további növelését. Étel- és italkínálatukat, valamint rendezvényszervezési tevékenységüket szélesítik.

A vendéglátóipari vállalatok beruházási tevékenysége szerény mértékű lesz. Az éttermek, vendéglátóhelyek alig 38 százaléka tervez a következő fél évben jelentősebb fejlesztést. A cégek több mint fele (62,5%) számít új, erős versenytársak megjelenésére. A vállalkozások 38,5 százaléka egyáltalán nem tervez változtatást létszám-gazdálkodásában, míg 15,4 százalékuk jelezte új munkaerő alkalmazását. A következő félévben a vendéglátóipari egységek mind a belföldi, mind a külföldi vendégek számának stagnálását, illetve csökkenését prognosztizálják.

Az utazásszervező és -közvetítő vállalatok 2007-ban csak szerény mértékű fejlesztést terveznek, annak ellenére, hogy e területen éleződött ki leginkább a verseny. E vállalkozások száma a piaci igényeknél valószínűleg nagyobb, likviditásuk alacsony. Nagy konkurenciát jelent az utazási irodáknak az internetes szállás-, repülőjegy, stb. foglalási rendszer térhódítása. A tervezettnél lassúbb pénzáramlás könnyen csődhöz, illetve felszámoláshoz vezet. E cégek profilja közel azonos, fő tevékenységük külföldi és belföldi utazási csomagok összeállítása és szervezése. A téli sportolási, és szabadidő eltöltését vegyítő programok népszerűek, Magyarország számára a konferencia- és az egészség-turizmus a jövő nagy ígérete, s talán lehetősége is.

Az utazási irodák több mint 44 százaléka számít versenytárs megjelenésére. A vállalatok jelentős mértékű új munkaerőt az elkövetkező, csendesebb téli hónapokban nem kívánnak alkalmazni, de alig bocsátanak el régi munkatársat. Főleg a külföldi vendégek belföldi programjainak szervezésétől, a konferenciaturizmus növekvő mértékétől és a belföldi utasok külföldi üdültetésétől, a téli sportolást keresők igényeinek kielégítésétől, a szilveszteri programoktól várják forgalmuk szinten tartását.

A hazánkba látogató külföldi turistákat pozitív irányba befolyásoló tényezők: szállás, repülőjegy foglalás lehetősége a világhálón; az olcsó légi járatok megjelenése és a hazai kulturális program-kínálat bővülése.

A magyarországi turisztikai szolgáltatások, lehetőségek közül a legnagyobb súllyal a következőket értékelik: a gazdasági helyzet romlásával felértékelődött az üdülési csekkel való fizetés lehetősége, és a kulturális programok. Negatívan ható tényezők, melyek a turizmus csökkenését eredményezik az országban: a gazdaság teljesítményének visszaesése és a belpolitikai zavargások.

A hazai lakosság idegenforgalmi kereslete várhatóan nem bővül, inkább enyhén szűkül. A családok 32 százaléka ugyan volt már nyaralni, de csak ritkán. 8 százalék azoknak a háztartásoknak az aránya, amelyek csak a gyerekek nyaralásán, üdülésén keresztül vesznek igénybe turisztikai szolgáltatásokat. A családok 14 százaléka minden évben nyáron megy üdülni. Mintegy ötödük (19%) nem volt még üdülni, nyaralni. A családok 5 százaléka viszont már a téli és a nyári szezonban is több alkalommal üdül.

#page#

A háztartások 40 százaléka tervez a közeljövőben nyaralást: 6 százalékuk a következő három hónapban, 28 százalékuk egy éven belül szeretne üdülni A családok 64 százaléka egy éven belül egyáltalán nem tervez utazást. A lakosság 23 százaléka, az utazást tervezők 67 százaléka kíván Magyarországon nyaralni. A családok 14 százaléka, az utazást tervezők 41 százaléka külföldre utazna. A belföldi utazást tervező háztartások átlagosan három fő utazásával számolnak. A legáltalánosabb az, hogy 2-4 fő nyaral családonként. A belföldi utak átlagos hossza 2005. év végén 7 éjszaka volt, fél évvel később (vagyis 2006 nyarán) 7,5 éjszakára emelkedett, most újra csökkent és így valamivel kevesebb mint egy hét (6,77 éjszaka).

A külföldi utazást tervező háztartások is átlagosan két és fél - három fő utazásával számolnak. A legáltalánosabb ebben az esetben is az, hogy 3-4 fő nyaral családonként. A külföldi utak átlagos hossza egy hétnél valamivel több, az időtartam az utóbbi fél évben valamelyest csökkent. A 2005 második félévi felvételünk szerinti átlagos utazási időtartam 8,3 napról 2006 első félévében 8,5 napra emelkedett, 2006 második félévében pedig 7,9 éjszakára csökkent. Az utazást tervezők tízezer és ötszázezer forint közötti összeget szánnak nyaralásra személyenként, így az átlagosan egy utazásra költött összeg 135 ezer forint (fél éve 171 ezer forint volt). A közeljövőben legalább ötéjszakás nyaralást tervezők többnyire személygépkocsival utaznak, repülőgépen az üdülni szándékozók egyötöde, a téli szezonra tekintettel egyéb közlekedési eszköz igénybevétele nem számottevő.

Véleményvezér

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo