Bajban a magyar cégek

A Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint 2006 első negyedévében 15,26 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. A legnagyobb növekedés, 19,78 százalék a végelszámolásoknál tapasztalható.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Még mindig rendkívül alacsony és a bázisidőszakhoz képest csökken azoknak a csődeljárásoknak a száma, amelyek a vállalkozások fizetőképtelenségének helyreállítására irányulnak. 2006 első három hónapjában összesen 7 ilyen eljárás indult Magyarországon.

"Az adatok vizsgálatánál azt is figyelembe kell venni, hogy a bejegyzett cégek száma összességében nem csökken, hanem növekszik. A hagyományos cégalapítások mellett ebben a folyamatban az is szerepet játszik, hogy nehéz helyzetbe került cégek vezetői gyakran egy (vagy több) új céget alapítanak, azzal a céllal, hogy - a felszámolás ellenére - tovább folytassák üzleti tevékenységüket" - nyilatkozta Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója.

Amíg hagyományos értelemben csak a csődeljárások, és a felszámolások tartoznak a fizetésképtelenségi eljárások körébe, hazánkban nagyon sok az olyan végelszámolás, amely a későbbiekben felszámolási eljárássá változik, vagy amelynek egyértelműen a cégtulajdonos fizetőképtelensége az oka. Ezért az összes ilyen jellegű eljárás a hazai fizetésképtelenségi tendencia mutatója.

Továbbra is tartja magát a 2005. első negyedévében felállított iparági negatív toplista, ugyanakkor az eljárások száma emelkedett. Az építőipar megtartotta listavezető helyét 550 eljárással (79-cel több, mint 2005-ben), a dobogó második és harmadik fokán a kis- és nagykereskedelem állt, 507 és 460 eljárással. Negyedik helyen, az előző évhez hasonlóan, ismét az ingatlangazdálkodás áll, 190 fizetésképtelenségi eljárással. Az alacsony bázisérték miatt olyan területeken tapasztalható a fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb relatív növekedését, mint például a gépipar (+86), takarítás (+80), egészségügy (+72) és a számítástechnikai tevékenység (41 százalék). Ugyanakkor, figyelembe véve, hogy például a számítástechnikai cégeknél a - relatív növekedés ellenére - összesen csak 88 eljárásról, azaz az összes eljárás 2,4 százalékáról beszélünk, látható, hogy a magas relatív növekedés ellenére sincs szó iparági krízisről.

Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával, kiderül, hogy ebből a szempontból is az építőipar teljesít a legrosszabbul. Amíg a bejegyzett cégeknek csak a 9,6 százaléka tevékenykedik ezen a területen, az eljárásoknak több mint 15,1 százaléka itt keletkezett. Hasonlóan rosszul teljesít a nagykereskedelem is, ahol a cégek aránya (8,9) szintén erősen alulmúlja az eljárások iparági hányadát (12,8 százalék) Jó hír, hogy a mezőgazdaságban működő cégeknél egyaránt csökkent az iparági csődhányad és az eljárások abszolút száma. A tavalyi első negyedévben 107, 2006 első három hónapjában pedig 99 eljárás indítását regisztrálták. Azt azonban meg kell említeni, hogy - az általános trenddel ellentétben - a mezőgazdaságban tevékenykedő cégek száma is csökkent ez alatt az idő alatt.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo