Az informatika fejlődésének semmi sem szabhat határt. A személyes használati eszközöktől, az ipari gyártósorokon át egészen az épületekig. Az informatikai fejlődést több tényező indokolja, egyrészt új termék kifejlesztése és ennek értékesítése, másrészt meglévő folyamatok, rendszerek, tevékenységek költségének csökkentése. Az intelligens épületek iránti egyre növekvő igényt elsősorban a költségek csökkentése indokolja. Az intelligencia, a nevéből fakadóan, azt jelenti, hogy programozható, önálló döntéshozásra képes. Intelligensnek azokat az épületeket nevezzük, amelyek használják az integrált épületüzemeltetési alkalmazások összességét. Az ilyen rendszerek teljes körű integrált megoldást biztosítanak a műszaki folyamatok, eljárások automatizálása, pénzügyi, személyi adatok nyilvántartása, illetve a környezet felügyelet terén.
Az intelligens rendszer természetesen többletköltségeket is jelent a beruházó számára, hiszen komoly informatikai megoldások, speciális műszaki berendezések, jelzőrendszerek biztosítják a hátteret, melyek beszerzési költsége magasabb mint az általános készülékeké, azonban hosszú távon számos költségcsökkentő tényező indokolja alkalmazásukat. Az integrált rendszerek alapja a jó minőségű, időtálló strukturált kábelezés. Ilyen rendszerek kevesebb de professzionális személyzetet igényelnek, hiszen a jelzőrendszerek automatikus folyamatokat indukálnak, holtidőben kikapcsolják a felesleges rendszereket, automatikusan jelzik a vészhelyzetet és annak pontos helyét és az előre felkészített rendszer igen gyors és hatékony reakcióval értéket, emberi életet menthet meg. Integrált rendszerek alkalmazása mellett ellenőrizhetőbbé, áttekinthetőbbé válik az épület, mely időt és pénzt takarít meg a beruházónak.
Épületüzemeltetési alkalmazások:
1. Szellőzés és klímatechnika: A rendszer költségcsökkentő szerepét a programozhatóság indokolja. A rendszer költségcsökkentő szerepét a programozhatóság indokolja. Így például a rendszer automatikusan kikapcsolja a fűtést este, illetve hétvégén majd egy órával a munkakezdés előtt visszakapcsolja azt. A hőmérsékletet egy előre programozható szinten tartja és nem üzemelteti feleslegesen a klímarendszert. Figyelembe veszi a nap erejét és irányát és a ház különböző oldalain más-más erősséggel üzemelteti a klímát.
2. Áramellátás: Természetesen a rendszer használatával az áram mennyiségét is pontosan, pontosabbal ki lehet számolni, így az áramszolgáltatótól előre vásárolt kWh ára alacsonyabb, ráadásul jóval hatékonyabb annak felhasználása, a tervezéssel elkerülhetők a büntetéssel sújtott túlfogyasztások.
3. Világítástechnika: A világítás szabályozásának egyik kulcskérdése a munkahely-orientált világítás, melynek nem csak egészségügyi szempontból, hanem vezérelhetőség, átalakíthatóság szempontjából is rengeteg előnye van. Az adaptív világításszabályozással egyes esetekben akár 75% világítási energia takarítható meg.
4. Árnyékolástechnika: Az árnyékolástechnikának külön fejezetet szentelhetnénk, hiszen rengeteget fejlődött az elmúlt időben. Összefoglalva az árnyékolástechnikának direkt hatása van költségcsökkentésre, hiszen a külső aktív árnyékolók, melyek követik a napsugarak dőlésszögét és már az épületen kívül elnyelik a nap erősségét csökkentik a hűtés költségét.
5. Biztonságtechnika: A belépési jogosultságok egy kártyával minden területre meghatározhatók, de akár a parkolás fizetése, vagy a vállalati étteremben történő vásárlás is megoldható velük. CCTV rendszernek a kialakításánál, beállítható akár a rendszámfelismerő rendszer, amivel csökkenthető az üzemeltetési személyzet.
6. Életvédelmi és tűzjelző rendszerek: A rendszer használatával pontosan lokalizálható a füst, tűz illetve betörés helye és ennek hatására programsorozatok indulnak el: szellőzők kinyitása, menekülési útvonalak megnyitása, kivilágítása, liftek leállítása, ajtók kinyitása, sprinklerek beindítása.
Ezen kívül szinte minden területen folyamatos a fejlesztés: reflex üveget, klímaterelőt, érintőképernyő által vezérelt rendszert, hőszivattyút, mely 100 méter mélyen a földben a 14 fokos talajvizet használ a hűtésre, fűtésre és számos egyéb technikai újdonságot használnak fel az irodaházak, épületek, hogy költségeiket csökkentsék.
Természetesen a bérlő igényei nagyok, a beruházók pedig minél kedvezőbb áron kívánja a beruházást kivitelezni. Az integrált rendszer beruházási költsége általában 25-30%-kal magasabb mint a hagyományos rendszeré, viszont akár 15%-kal is csökkentheti az üzemeltetési költséget és a beruházás akár 5-10 év alatt is megtérülhet a rendszer komplexitásától függően, mely bérleti időszaknak hosszú, de ingatlan-üzemeltetésénél relatív rövid időnek számít. A rendszerek jelenleg még csak kevés irodaházban valósulnak meg, általában ott ahol a beruházó vagy külföldi, vagy a tulajdonos saját célra építi az ingatlant, de ez a tendencia változóban van, egyre több épület kerül integrált üzemeltetés alá.#page#
Intelligens épületek Magyarországon
Magyarországon a Johnson Controls, a Synergon és a Honeywell is foglalkozik ilyen integrált rendszerek kialakításával. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül bemutatunk néhány projektet, melyben megvalósultak a fejlesztések, érzékeltetve ezzel a beruházói szemlélet változását.
1. Festo irodaház
Magyarországon az első irodaházak között volt, amelyek teljes integrált rendszert használtak, az irodaház egyébként az árnyékolástechnika terén is áttörést jelentett a magyar piacon. Az épület-felügyeleti rendszer a épület-automatikán, a tűzjelzőn, a behatolásjelzőn, a beléptető rendszeren és a CCTV-n kívül LON kommunikáción alapuló jelzőrendszert épített az irodaházba, mely a nap erején kívül figyeli a nap szögét, az esőt, illetve a szél erejét, ezeket az adatokat a rendszer feldolgozza így többek között optimalizálja a klíma erősségét.
2. Duna Tower irodaház
A Duna Tower irodaház esetében az integrált füst és tűzjelző rendszer infrás megfigyelőrendszerrel párosul, melyet kiegészít a mélygarázsban elhelyezett szénmonoxid-jelző berendezés. A kiépített aktív hűtőgerendás klímarendszer a víz tömegáramlásával befolyásolja a hőmérsékletet. A hűtőrendszer költségcsökkentése érdekében olyan speciális üveghomlokzatot választottak, amely színe és G (naptényező) értéke magasabb az átlagosnál, ezáltal elnyeli a hőt és csökkenti a hűtési költséget.
3. Démász telephelyek
A Synergon a DÉMÁSZ részére az intelligens épületen túlmenő, úgynevezett intelligens telephelyet alakított ki. A kialakítás keretében központosították és IP kamerák kiépítésével fejlesztették a meglévő megfigyelő rendszert. Az IP alapú kamerarendszer kiépítésével a költségcsökkenés a biztonság növelésével párosult, hiszen a kamerákat mozgásérzékelőkkel is ellátták.
4. Roosevelt Irodaház
A Roosevelt irodaháznál a Johson Controls teljes felügyeleti és üzemeltetési rendszert épített ki. A füstérzékelő rendszeren kívül speciális jelzőrendszer is kialakításra kerület, mely optimalizálja a hűtést-fűtést, viszont az egyéni igények kielégítését egy fali konzol is segíti, mely segítségével a fényerősségen, hűtésen és fűtésen kívül a külső árnyékolókat is felül lehet írni igény esetén. A német beruházó cég a prémium kategóriás kialakításával magas minőségű szolgáltatásokat biztosít bérlői részére.
5. Kinnarps House
Ha intelligens irodaházakról beszélünk a Kinnarps irodaházat nem lehet kihagyni a listáról, hiszen itt is mindaz megvalósult, amely a fent említett épületekben, beleértve az automatikus fény- és árnyékolás-szabályozást, a tűzjelző rendszert.
Az intelligens rendszer tekintetében egyébként a legtöbb gyártó, felhasználó, beruházó igen pozitív; egyértelműen ez a jövő, a kérdés csak az, hogy mikor fogják a beruházók ezeknek a rendszereknek a költségeit beépíteni a standard kialakítási költségekbe. Két gazdaságossági szempont biztosítja a rendszer sikerét, egyrészt az optimális teljesítmény, másrészt pedig az, hogy az integráció miatt a költségek nem becslésen alapulnak, hanem teljesen pontosan egy-egy irodára, cégre bonthatóak.