A Pénzügyminisztérium a Központi Statisztikai Hivatallal és a Magyar Nemzeti Bankkal közösen elkészítette az államháztartási mérleget az Európai Unió és az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat számára. E mérleg főbb adatai március 31-én váltak nyilvánossá - közölte a Pénzügyminisztérium. A fiskális tárca adatai szerint az államháztartás hiánya a múlt esztendőben a tervnek megfelelően alakult, a GDP 6,1 százaléka volt. Az államadósság helyzete is kedvező. Az adósság GDP arányos szintje a 60 százalékos maastrichti kritérium alatt van, 58,4 százalék. A jelentésben az államadósságra vonatkozó adatért a Magyar Nemzeti Bank, a költségvetési adatért pedig a Központi Statisztikai Hivatal felelős. A jelentést az intézmények - beleértve a jegybankot is - felelős vezetői látták el kézjegyükkel.
A PM lapunkhoz eljuttatott közleményében az is szerepel, hogy a rendszerváltás óta most először készült átfogó leltár az államháztartás helyzetéről. Az előző kormányzati ciklusban ezt a kötelezettséget kikerülték a kormánypártok, a mostaniak viszont idén teljesítették azt. Az adatok, köztük az államadósságra és az állami kötelezettségvállalásokra vonatkozóak is nyilvánosak, bárki elolvashatja azokat, akár az interneten is.
A Pénzügyminisztérium folyamatosan közli a legfrissebb adatokat az államháztartás helyzetéről. Idén két alkalommal közölt havi jelentést. Februárban a januári helyzetről, márciusban a februári helyzetről. A márciusi tájékoztató a publikációs naptárnak megfelelően, menetrendszerűen áprilisban várható.
Mindezeken túl, az államháztartási törvénynek megfelelően, március 10-én átfogó jelentést tett közzé a tárca az államháztartás állapotáról, az államadósságról, s arról, hogy milyen kötelezettségeket vállaltak a tárcák a következő években. Az átfogó értékelés mellett a részletek valamennyi tárca honlapján hozzáférhetőek.
Ilyen mérleg készítésre a rendszerváltást követően első alkalommal került sor. Bár az államháztartási törvény előírásai közé 1998-ban már bekerült a kötelező leltárról szóló passzus, végül az akkori kormány javaslatára olyan módosítást fogadott el a parlament, amely nem tette szükségessé a 2002-es választások előtt hasonló mérleg készítést. A mérlegkészítés kötelezettségét az új Országgyűlés állította vissza, a hivatalban lévő kormány pedig be is tartotta.