Aktív és passzív szerepet játszik szinte egyszerre az államfő, amikor az államháztartást alapvetően érintő két kérdéskörre irányította a közfigyelmet. Sólyom László kedden találkozni kíván a parlamenti pártok frakcióvezetőivel, hogy a megújítandó költségvetési szabályokról konzultáljon velük. Miközben e meghívást készítették elő a Sándor palotában, az államfő nemet mondott a Fidesz azon felkérésére, hogy avatkozzon be az egészségügy reformjába, azaz - a párt szerint - Sólyom járjon közben azért, hogy az eddig elért színvonaláról ne lehessen visszalépni.
Maga Sólyom László kommentálta mind a két államháztartási témát és ilyenformán a saját szerepét. Sorrendben előbb azt közölte, szakpolitikai kérdésekbe nem dolga és szándéka beavatkozni. Majd az egyik napilapnak interjút adva azt szögezte le az államelnök, hogy most lehetne és kellene a költségvetést alkotmányos korlátok közé szorítani. Erre és a szabályok betartását kikényszerítő szerv felállítására mind a kormány, mind pedig ellenzéki oldalról van hajlandóság. A születőben lévő, törékeny konszenzust - nyomatékosította Sólyom László - szeretné támogatni és megerősíteni azzal, hogy tárgyalásra hívja a parlamenti pártokat. S szinte tankönyvi tételt is megfogalmazott: a szabályozott költségvetés az ország jövője szempontjából alapvető kitörési pont a túlköltekezés és megszorítás ciklusaiból.
A cél világos, olyan megállapodást akar kivasalni a frakcióvezetőkből is, amelynek révén biztosítható a költségvetés tervezésének kiszámíthatósága, hogy annak következtében véget érjenek a politikai ciklusok szerinti megszorítások és "gyeplőlazítások". Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője pedig arra a körülményre mutatott rá, hogy a keddi tárgyalás után - elvárja az államfő - ne lehessen visszavonni egyik oldalnak sem a megállapodási szándékát.
Mind az öt parlamenti párt jelezte, hogy részt vesz a köztársasági elnök kezdeményezte megbeszélésen. Veres János pénzügyminiszter szerint a témában már megkezdett folyamat sikerét elősegítheti az államfő által kezdeményezett egyeztetés. Az elképzelések szerint az új szabályozás tartalmazná a költségvetés előkészítésének és elfogadásának új, szigorúbb szabályait, beleértve a költségvetési hivatal felállítását és jogkörének meghatározását is. Másrészt új szabályokat vezetnének be a fejezeti költségvetési korlátok meghatározására.