A novemberi erős visszaesés után (amikor 4,1 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom) már úgy tűnt, hogy folyamatosan mérséklődhet a csökkenés üteme (februárban mínusz 1,4 volt az éves változás). Ezt cáfolja, első rátekintésre a KSH előzetes adata. A részletekkel együtt egyelőre nincs nyomós ok az aggodalomra.
Az előző hónaphoz képest érdemben (2,6 százalékról, 0,9 százalékra) lelassult az élelmiszer-kiskereskedelem csökkenése. A nem élelmiszer jellegű termékek
Idén mérsékeltebb lehet a zsugorodás
A vártnál nagyobb visszaesés oka elemzők szerint elsősorban a rendkívüli időjárással hozható összefüggésbe, amely Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője szerint egyrészt megakadályozhatta a vásárlásokat, a nem élelmiszer ágazatot pedig a tavaszi kollekciók értékesítésének elmaradása húzhatta le, ami az európai országok többségében is megfigyelhető.
A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom stabilizálódására számít ugyanakkor a Takarékbank szakembere, ami az év második felében bázishatások miatt kisebb növekedést is mutathat.
A második félévben már látszanak majd a kilábalás jelei
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője kommentárjában utalt arra, hogy a vártnál ugyan gyengébb a közölt adat, árnyalja azonban a képet, hogy tavaly magas volt a bázis. A szakember felhívta továbbá a figyelmet arra is, hogy a KSH által a kiskereskedelmi forgalomról előzetesen közölt, illetve a részletes adatok között érdemi eltérések szoktak lenni.
Az év második felében az elemző várakozásai szerint már látszani fognak a kilábalás jelei. Az idén összességében 0–1 százalék közötti visszaesésre lehet számítani a kiskereskedelmi forgalomban, ami javulás a tavalyi 2,3 százalékos csökkenéshez képest.