A munkanélküliségi adatok földrajzi régiónként jelentősen eltérnek. Fiatalon a 15 és 24 év közöttieket értjük.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 2024. évi Global Employment Trends for Youth 2024 jelentése szerint az arab államokban – például Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek, Katar, Jemen és mások – regisztrálták a legmagasabb (28,6 százalékos) munkanélküliségi rátát világszerte, Észak-Afrikában pedig Algéria, Egyiptom és Marokkó áll az élen alig lemaradva az araboktól, 22,5 százalékkal.
A Brookings Institution szerint a fiatalok munkanélküliségi rátája a MENA (Közel-Kelet és Észak-Afrika) régióban a legmagasabb a világon több mint 25 éve.
Az ILO szerint 2019-ben, közvetlenül a COVID-19 világjárvány kitörése előtt, a MENA régióban a fiatalok 30 százaléka NEET-nem volt – nem vett részt az oktatásban, a foglalkoztatásban vagy a képzésben.
Szakértők szerint az alacsony csecsemőhalandósági ráta és a magas termékenységi ráta kombinációja az, amely 1970-től a régió magas ifjúsági munkanélküliségi rátájának egyik fő oka lehet.
Ezzel szemben az észak-amerikai régióban volt a legalacsonyabb a fiatalok munkanélküliségi rátája 2023-ban, mindössze 8,3 százalék. Az Egyesült Államokban tavaly jelentősen csökkent a fiatalok munkanélküliségi rátája, 2023 márciusában a fiatal munkavállalók munkanélküliségi rátája 70 év óta a legalacsonyabb, 7,5 százalék volt.
2024 első felében az Egyesült Államokban és Kanadában egyaránt nőtt a fiatalok munkanélküliségi rátája.