Az uniós pénzek hiánya csúnyán megbosszulta a kormányzati nagyképűséget

A harmadik negyedéves GDP adatközlés előtt már egy meglehetősen erős negatív vélekedés uralkodott elemzői körökben. Arra ugyanakkor senki sem számított, hogy a magyar gazdaság ennyire rosszul teljesítsen.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csupán a piaci konszenzust múlta alul a GDP-növekedés, de még (az egyébként az ING Bank által adott) legpesszimistább előrejelzést is. Ugyanis az idei év harmadik negyedévében a magyar bruttó hazai termék volumene 0,7 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest. Ez egyben azt is jelenti, hogy három éven belül kétszer is technikai recesszió alakult ki. Ilyen helyzetben alapvetően arról van szó, hogy legalább két egymást követő negyedévben csökken a GDP volumene, vagyis a negyedév/negyedév indexek negatívak. Ráadásul az újabb revízió révén még a második negyedéves visszaesés is valamivel nagyobb lett. Az elmúlt kilenc negyedévből hat negyedévben csökkent a reál GDP Magyarországon. A negyedéves gazdasági visszaesés mellett a bázis is magas volt, így az előző év azonos időszakához képesti (nyers) volumenindex 1,5-ről -0,8 százalékra zuhant. Vagyis 2023 második negyedéve után ismét negatív az év/év index is.


Fotó: KSH

A KSH az előzetes adatközlés gyorstájékoztatójában általában kevés részletet oszt meg a mögöttes folyamatokról. Amit azonban megtudhattunk a mostani tájékoztatóból az komoly aggodalomra ad okot. Önmagában az nem nevezhető meglepetésnek, hogy az agrárium, az ipar és az építőipar drasztikusan visszafogták a gazdaság teljesítményét. Az, hogy ezen három szektor együttes teljesítménye közel 2 százalékponttal járult hozzá a gazdaság visszaeséséhez, szintén nem túl nagy meglepetés. Az adatközlés előtti kommentárjában az ING Bank pontosan ekkora negatív impulzusra számított az említett szektoroktól. A havi termelési adatok mind alátámasztják ezt a folyamatot. A meglepetést tehát az adja, hogy a szolgáltatások, valamint a termékadók és -támogatások egyenlegének együttes növekedési hozzájárulása csupán 1,2 százalékpont lehetett. Ez messze alulmúlja a várakozásokat. Persze a gyenge gazdasági teljesítmény önmagában indukálja is a termékadók és -támogatások gyenge teljesítményét. Ez egyébként a termékek és szolgáltatások beszerzéséhez, értékesítéséhez és átadásához kapcsolódó adók és támogatások különbözete (ide tartozik a vám, a jövedéki adó, a fogyasztási adó, az általános forgalmi adó, az exporttámogatás). Ezzel szemben a kiskereskedelmi, vendéglátási és turisztikai adatok valamelyest bíztatóbb képet sejtettek a szolgáltatások kapcsán, de úgy tűnik, hogy az óvatossági motívum továbbra is rendkívül magas a lakosság körében.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo