Az elmúlt két évtizedben a magyarországi háztartások felső 10 százaléka, különösen a legfelső 1 százalék vagyonos réteg, kiemelkedő ütemben növelte vagyonát, miközben a lakosság túlnyomó többsége esetében gyarapodásról nem is beszélhetünk. A Blochamps Capital a 100 leggazdagabb 2025. kiadványhoz kapcsolódó friss elemzése rámutat: ma már a leggazdagabb 100 magyar – a teljes lakosság 0,001 százaléka – vagyonmérete a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyonának több mint 13 százaléknak felel meg.
Ez az arány 2005-ben még csupán 2,5 százalék volt, vagyis a szupergazdag elit vagyoni súlya több mint ötszörösére nőtt húsz év alatt. Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője arra is felhívja a figyelmet, hogy miközben a háztartások teljes nettó pénzügyi vagyona 2005 és 2025 között 47 ezerről közel 97 ezer milliárd forintra nőtt, azaz nominálisan megduplázódott, a Top 100 leggazdagabb magyar vagyona ez idő alatt csaknem tízszeresére nőtt: 1181 milliárd forintról 11.000 milliárd forintra ugrott.
A privátbanki vagyon bővülése együtt lélegzik a leggazdagabbakkal
A privátbanki szektor vezető elemzőcége rámutat, hogy a privátbanki szektorban kezelt vagyon alakulása szoros korrelációt mutat a leggazdagabbak vagyonával, ám növekedési súlypontjaik egy évtized alatt átalakultak. A 2005-ben még 902 milliárd forinton álló, privátbanki szolgáltatóknál kezelt ügyfélvagyon 2025 elejére 11.500 milliárd forint fölé emelkedett, azaz közel tizenháromszorosára nőtt. A privátbanki vagyonkezelőknél őrzött vagyon részaránya így két évtized alatt 10 százalékponttal, 1,9 százalékról 11,2 százalékra nőtt a nettó háztartási pénzügyi vagyonon belül.
Az, hogy a privátbanki kezelt vagyon és a Top 100 vagyonának bővülése erős korrelációt mutat arra utal, hogy a privátbanki piac bővülése elsősorban a szupergazdagok gazdagodásának indikátora, nem pedig a tehetősebb középosztály gyarapodásának tükre.
„A privátbanki ügyfélszámlák száma az elmúlt tíz évben stagnál – 2010 óta 42-47 ezer körül alakul –, miközben a kezelt vagyon exponenciálisan nő. Mivel a lakossági vagyon mértékében jelentős növekedést tudott felmutatni ebben a tíz évben a legfelsőbb vagyoncentilis, így elmondható, hogy tényleg egyre nehezebb bekerülni a legfelső 10 százalékba is, de különösen lehetetlen kihívássá vált a legfelső 1 százalék közé férkőzés. Ez azt mutatja, hogy a gazdagok között is a leggazdagabb néhány ezer ember vagyona gyarapszik igazán” – mondja Karagich István. A Blochamps adatai szerint a hazai privátbanki ügyfelek mindössze 8-9 százaléka birtokolja az összes kezelt vagyon mintegy 40 százalékát.