Az NFSZ a januári jelentésben megjegyezte, hogy szezonális hatások miatt a januári hónapokban általában számottevően nő a nyilvántartott álláskeresők száma, amely az idén is megtörtént, de annak mértéke enyhült. (E hatás egyébként annak eredménye, hogy a határozott idejű munkaszerződéssel dolgozók jelentős részének az év végén fejeződik be a foglalkoztatása és a hagyományos közfoglalkoztatási feladatok szezonalitása az év első hónapjaiban kisebb foglalkoztatást eredményez.) A nyilvántartásba belépők száma 10,7%-kal 117,5 ezerre csökkent tavaly januárhoz képest.
Az előző hónaphoz viszonyítva, a szokásos szezonális hatásoknak köszönhetően nőtt a belépési forgalom. Ezzel szemben az első alkalommal belépők száma csökkent mindkét bázishoz képest. A belépők számának nagyarányú növekedését a regisztrációba visszalépő álláskeresők számának intenzívebb, 37,3 százalékos emelkedése okozta.
Egy hónap alatt a férfi (20,1%) álláskeresők száma a nők (7,6%), a szakképzetlenek (14,7%) száma pedig a diplomás (6,0%) álláskeresők számánál nőtt erőteljesebben. Mindez arra vezethető vissza, hogy az év végével kifutó szezonális jellegű munkákban és a közfoglalkoztatási programokban a férfiak és a szakképzetlenek nagyobb arányban vesznek részt. Éves viszonylatban a férfiaknál növekedés, míg a nők, a szakképzetlenek és a diplomás álláskeresők esetében csökkenés realizálódott.
Több mint hetvenezer pályakezdő állás nélkül
A pályakezdőknél lassult az éves növekedés üteme. A nyilvántartott pályakezdő fiatalok januári zárónapi száma 72,8 ezer fő volt, amely az előző hónaphoz képest 10,4%-os (6,9 ezer fős) növekedést jelentett. A nem pályakezdők körében ugyanehhez a bázishoz képest 14,4%-os emelkedés volt. Az előző év januárhoz képest 24,4%-os növekedés figyelhető meg, azonban az éves növekedés mértéke valamelyest fékeződött az előző hónapokban tapasztalt értékekkel szemben.
A pályakezdő álláskeresők aránya 11,4% volt 2013. januárban, ami az előző hónaphoz képest kismértékű csökkenést, míg az előző évhez képest növekedést produkált.
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag népességhez viszonyított aránya 14,6%-ot, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arány pedig 9,8%-ot tett ki januárban. Az előző év azonos időszakához képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke változatlan maradt, a munkavállalási korú népességhez viszonyított relatív mutató értéke 0,1 százalékponttal emelkedett a vizsgált hónapban. A legalacsonyabb értékkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye rendelkezik, emellett megemlíthető még Budapest, Vas és Pest megye is.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,7%, ami a munkaerő-felmérésből a 2012. október-decemberre, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest 0,1 százalékponttal nőtt, az előző év azonos időszakához képest pedig stagnált.
Az év első hónapjában több mint három ezer foglalkoztató összesen 20,5 ezer állást jelentett be. Ennek 30 százalékára nem igényeltek támogatást. A támogatott állások 95 százaléka ugyanakkor közfoglalkoztatás körébe tartozott. Januárban 47,4 ezer állás várt betöltésre, ebből január 20-án még 21,2 ezerre még nem találtak embert.