Közel 650 ezren keresnek állást Magyarországon

Januárban éves összevetésben 13,9 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat összefoglalója (NFSZ) szerint. Az esztendő első havának végén 648,5 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, közülük 343 ezren már semmilyen ellátást nem kapnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az NFSZ a januári jelentésben megjegyezte, hogy szezonális hatások miatt a januári hónapokban általában számottevően nő a nyilvántartott álláskeresők száma, amely az idén is megtörtént, de annak mértéke enyhült. (E hatás egyébként annak eredménye, hogy a határozott idejű munkaszerződéssel dolgozók jelentős részének az év végén fejeződik be a foglalkoztatása és a hagyományos közfoglalkoztatási feladatok szezonalitása az év első hónapjaiban kisebb foglalkoztatást eredményez.) A nyilvántartásba belépők száma 10,7%-kal 117,5 ezerre csökkent tavaly januárhoz képest.

Borsodban a legkritikusabb a helyzet
A megyei eloszlásokat tekintve továbbra is a legtöbb álláskeresőt Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében regisztrálták. 2012. decemberhez képest az álláskeresők létszáma kivétel nélkül minden megyében nőtt és annak mértéke jelentős szóródást mutatott. Legerősebben, 28,8%-kal Békés megyében, míg a legkisebb mértékben, 5,1 százalékkal Budapesten emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma. Decemberhez viszonyítva a különbség már kisebb.
Közép-magyarországi és a Nyugat-dunántúli régiók kivételével mindenhol csökkent az álláskeresők száma.
Kevesebb a tartós álláskereső

Az előző hónaphoz viszonyítva, a szokásos szezonális hatásoknak köszönhetően nőtt a belépési forgalom. Ezzel szemben az első alkalommal belépők száma csökkent mindkét bázishoz képest. A belépők számának nagyarányú növekedését a regisztrációba visszalépő álláskeresők számának intenzívebb, 37,3 százalékos emelkedése okozta.

Egy hónap alatt a férfi (20,1%) álláskeresők száma a nők (7,6%), a szakképzetlenek (14,7%) száma pedig a diplomás (6,0%) álláskeresők számánál nőtt erőteljesebben. Mindez arra vezethető vissza, hogy az év végével kifutó szezonális jellegű munkákban és a közfoglalkoztatási programokban a férfiak és a szakképzetlenek nagyobb arányban vesznek részt. Éves viszonylatban a férfiaknál növekedés, míg a nők, a szakképzetlenek és a diplomás álláskeresők esetében csökkenés realizálódott.

Az álláskeresők több mint fele semmilyen ellátást nem kap
A nyilvántartott álláskeresők 13,0 százaléka volt jogosult álláskeresési ellátásra (álláskeresési járadék, nyugdíj előtti álláskeresési segély), 34,1% szociális támogatásban részesült (rendszeres szociális segély, foglalkoztatást helyettesítő támogatás) a sokaság több mint fele ugyanakkor semmilyen pénzbeli ellátásra nem részesült. Az álláskeresési ellátottak száma az előző hónaphoz képest 25,4%-kal, a szociális támogatottaké 10,3%-kal, ellátás nélküliek zárónapi létszáma 13,8%-kal nőtt. Az előző évhez viszonyított létszámában az ellátás nélkülieket kivéve csökkenés volt.
A tartós, egy éven túli álláskeresők aránya az összes álláskeresőn belül 27,5%-os volt, ez egy százalékpontos mérséklődést mutatott az előző hónaphoz képest.

Több mint hetvenezer pályakezdő állás nélkül

A pályakezdőknél lassult az éves növekedés üteme. A nyilvántartott pályakezdő fiatalok januári zárónapi száma 72,8 ezer fő volt, amely az előző hónaphoz képest 10,4%-os (6,9 ezer fős) növekedést jelentett. A nem pályakezdők körében ugyanehhez a bázishoz képest 14,4%-os emelkedés volt. Az előző év januárhoz képest 24,4%-os növekedés figyelhető meg, azonban az éves növekedés mértéke valamelyest fékeződött az előző hónapokban tapasztalt értékekkel szemben.

A pályakezdő álláskeresők aránya 11,4% volt 2013. januárban, ami az előző hónaphoz képest kismértékű csökkenést, míg az előző évhez képest növekedést produkált.

Diplomával könnyebb...
A pályakezdő álláskeresők között a legfeljebb 8 általános iskolát végzettek aránya 35,6%, a szakmunkásképzőt vagy szakiskolát végzetteké 21,1% a szakközépiskolát vagy technikumot végezetteké 22,8%, a gimnáziumot végzetteké 14,7%, a felsőfokú végzetteké 5,8% volt január végén.
A legtöbb pályakezdő álláskeresőt továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tartják nyilván. E két megye az összes pályakezdő állományának közel negyedét adta. Egy hónapos viszonylatban nőtt a pályakezdők száma, amelynek mértéke 2,6% és 32,2% között mozgott. A legnagyobb mértékben Békés (32,2%) és Jász-Nagykun-Szolnok megyében (15,3%) bővült a pályakezdők munkaerő-kínálata. Egy éves távlatban is minden megyében nőtt a pályakezdők száma, de annak mértéke már szignifikánsabb volt. A legdominánsabb megye e tekintetben Budapest, Pest megye és Komárom-Esztergom megye, 53% feletti volt a változás mértéke.
28 millió állást söpört el a válság
A globális gazdasági válság kitörése óta 28 millió állás szűnt meg a világ fejlettebb régióiban, a magyar lakosság húszszorosára tehető az állástalanok száma és a trend a jelek szerint idén is folytatódik. Magyarországon sem lesz jobb a helyzet idén.
A területi különbségek továbbra is jelentősek

A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag népességhez viszonyított aránya 14,6%-ot, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arány pedig 9,8%-ot tett ki januárban. Az előző év azonos időszakához képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke változatlan maradt, a munkavállalási korú népességhez viszonyított relatív mutató értéke 0,1 százalékponttal emelkedett a vizsgált hónapban. A legalacsonyabb értékkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye rendelkezik, emellett megemlíthető még Budapest, Vas és Pest megye is.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,7%, ami a munkaerő-felmérésből a 2012. október-decemberre, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest 0,1 százalékponttal nőtt, az előző év azonos időszakához képest pedig stagnált.

Az év első hónapjában több mint három ezer foglalkoztató összesen 20,5 ezer állást jelentett be. Ennek 30 százalékára nem igényeltek támogatást. A támogatott állások 95 százaléka ugyanakkor közfoglalkoztatás körébe tartozott. Januárban 47,4 ezer állás várt betöltésre, ebből január 20-án még 21,2 ezerre még nem találtak embert.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo