"Analfabéták és egyenlőtlenség"

Túl sok szoftver, nem elszánt kormány, túl erős iparági lobbi, digitális analfabéták - sorolták a szakértők az e-közigazgatás lassú fejlődésének okát.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A vita résztvevői:

  • Bálint Ákos főosztályvezető, NFÜ
  • Drajkó László ügyvezető, Microsoft
  • Draskovics Tibor, tárca nélküli miniszter
  • Molnár Gyula polgármester, TÖOSZ
  • Stumpf István elnök, Századvég Alapítvány
  • Tóth Zoltán igazgató, MTA SZTAKI E-közigazgatási Központ
  • Vitavezető: Kolossa Katalin
  • A délelőtti előadások után az előadók és a meghívott szakértők vitája következett. A programmal ellentétben Draskovics Tibor miniszter sem hagyta el a konferenciát, hanem csatlakozott a beszélgetéshez. Kolossa Katalin, a vita moderátora azzal a kérdéssel fordult a vita résztvevőihez, hogy mi lehet az oka, hogy a közigazgatás és a magyar társadalom lassan mozdul az elektronikus közigazgatás felé. (Draskovics Tibor előadásához - "Közigazgatási reform. Hol tartunk és merre megyünk?" - kattintson!)

    Elszántan, kommunikálva

    Tóth Zoltán, az MTA SZTAKI E-közigazgatási Központ igazgatója "egy jó hírrel" kezdte hozzászólását. Szerinte az, hogy a kormány a rendszerváltás után 17 évvel elismerte, hogy az önkormányzatok a közigazgatás részei. Tóth Zoltán szerint örvendetes tény és minőségi változást jelent, a közigazgatás terén, hogy a politika szintjén ez bekövetkezett, bár a mindennapokban ez még nem tetten érhető. Az E-közigazgatási Központ vezetője szerint az e-közigazgatás fejlesztéséhez elengedhetetlen, hogy az önkormányzatok hivatali tevékenységükhöz csak központi szoftvereket használjanak, és így a szétaprózottság megszűnjön. Nem segít a fejlődésben az sem, hogy a központi kormányzati intézmények (hasonlóan a nyolcvanas évekhez) nem kommunikálnak egymással. Tóth a problémák közé tartja, hogy nincs a hivatalokban megfelelő tervező munka, kivéve talán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, illetve azt is, hogy túlságosan ügyfélközpontúvá vált az e-közigazgatás fejlesztése, így viszont rengeteg weboldal jön létre, amit igazán nagyon nem lehet használni. Fejleszteni kellene a hátteret, a "back office" típusú tevékenységeket is - tette hozzá Tóth Zoltán.

    Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke egy rossz hír bejelentésével kezdte a vitában való részvételét. "Az Alkotmánybíróság a regionális hivatalokkal kapcsolatos jogszabályt hatályon kívül helyezte, ami komoly alkotmányos pofon a kormányzatnak." - mondta az egykori kancelláriaminiszter, aki szerint nehéz helyzetbe került így a kormány. Szintén legalább ilyen fontosnak nevezte azt is, hogy a kormánynak szakmai szinten, keményen kellene döntenie a technikai kérdésekről, amelyek nem a politikai viták közé tartoznak. "A belső elszánás és a belső egyeztetések hiánya jelentősen lassítanak mindenfajta változást" - tette hozzá Stumpf István.

    Az IT-cégek sem

    Stumpf István felszólalására reagálva Draskovics Tibor hangsúlyozta, hogy az e-kormányzat kialakításának a világos politikai és fókuszálás hiánya miatt lassú. Az állami szektor és az iparág nem háríthatja el a felelősséget magáról. A tárcanélküli miniszter kiemelte, hogy az informatikai iparág nem artikulálta és artikulálja egységesen a kialakult helyzetet. A szakmából minden cég a saját megoldását, szoftverét ajánlja a kormányzati e-ügyintézési rendszerének kialakítására. Ez informatikai asszimetriát szül. Ez az asszimetria legalább akkora, mint az egészségügyben - summázta Draskovics.

    A hatásköri koncentráció velejárója a stratégiai végrehajtás szervezésnek, a fejlesztési koordinációnak. Nem lehet százfélét, százféleképp megoldani - reflektált Stumpf véleményére a tárca nélküli miniszter. A kormány ebből a szempontból kényelmetlenül érezheti magát, hiszen az iparági konszenzus hiányában minden más, a tenderből, kiírásból kiesett cég támadhatja és támadja is a konkurencia megoldásait. Draskovics szerint abba kell hagyni az informatikai cégek részéről az állami intézmények vezetőinek "meggyúrását".

    A digitális aláírás ügyében a legfontosabb feladat az, hogy miképpen lehet tíz millió ember számára ingyenes digitális aláírást biztosítani. A jelenlegi, az állami informatika minden szintjére jellemző szétaprózódó fejlesztések ideje lejárt.

    Előnyök mindenkinek

    Az SMS-ben érkezett kérdésre válaszolva úgy vélekedett a tárca nélküli miniszter, hogy decentralizálódási és e-közigazgatási folyamatok is zajlanak párhuzamosan. A területi dimenziókat figyelembe véve oda kell vinni a pénzt, a felelősséget, ahol a döntés születik. Az e-közigazgatás egy olyan platform, mely mindenki számára előnyökkel jár majd.

    Molnár Gyula polgármester, a TÖOSZ elnöke mindezekre válaszként úgy reagált, hogy attól, hogy egy "e" betűt írunk a közigazgatás elé, attól még nem lesz jobb, vagy rosszabb a rendszer. Molnár szerint, ha az állam sokáig habozik dönteni, akkor a piac már konkrét megoldással fog előállni és ez elmaradáshoz vezethet. (Molnár Gyula előadásához - "Mit várnak az önkormányzatok, mit várunk az önkormányzatoktól?" - kattintson!)

    Draskovics - visszakapva a szót - úgy vélte, hogy az e-aláírással kapcsolatos törvény szép dolog, ám a különböző állami intézmények is mind külön-külön azonosítják az állampolgárokat. A legfontosabb szerinte, hogy igényoldalról kell megfogni az embereket.

    Tóth Zoltán, az MTA igazgatójának elmondása szerint az e-közigazgatás kérdése politikai és technológiai tartalommal telített. Mindez azonban nem jogosítja fel az államapparátust a feladatok centralizálására. A jövő az országos adatbázisoké, de még ezt is tovább gondolva az EU-s szintű integrált adatbázisoké.

    Az SMS-ben érkezett "Lehet-e a piac és a közigazgatás között egyenlőséget tenni?" kérdésre Stumpf István úgy reagált, hogy míg a piac célja a profitmaximalizálás, addig a közigazgatás célja a szolgáltatások fejlesztése, a háttérben pedig erős lobbicsoportok állnak. A fő cél a digitális kultúra elterjesztése a közigazgatáson belül, valamint a szakmai, és minőségi képességek fejlesztése.

    Draskovics minderre úgy reflektált, hogy az üzleti élet működő rendszereit az államigazgatásnak "kötelessége" átvenni. Hiszen a mérés, a motiváció és a technikai feltételek maximális kihasználásával érhető el a szolgáltató állam.

    80 ezerrel csökken a létszám

    Drajkó László, a Microsoft Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója szerint a szakma nem egységes és nem is képviselteti magát az állami szektorral való kapcsolatában. Az eltérő üzleti érdekek ellenére az IT szakma képes közös érdekek elérésben a konszenzusra, ez pedig jó iránymutatás. A közigazgatás mérhetővé tétele lehetséges, de nagyon nehéz feladat. "Egy szoftver elég, ha 80 százalékban készült el, a többit majd kijavítjuk" - idézte Drajkó Charles Simonyit, a Microsoft egykori fejlesztőjét. A közös cél érdekében el kell fogadni azt a tényt, hogy az elsőre nem tökéletes rendszer utólagos javítása nem bűn, ám a média folyamatosan erre fókuszál. Erős kézzel kell véghez vinni, és közösen tökéletesíteni a rendszer kialakítását. (Drajkó László előadásához - "És miért éppen informatika?" - kattintson!)

    Tóth Zoltán visszakapva szót elmondta, hogy a választási kampány továbbgyűrűző hatása a közigazgatásra nagyban gátolja a fejlesztéseket. A választások után 80 ezer köztisztviselőt cserél le az államapparátus, az önkormányzati választások ezt a létszámot tovább növelik. A politikai befolyást el kell különíteni az állami apparátustól. A közigazgatáson túl is van élet - summázta véleményét az MTA igazgatója.

    Analfabéták és egyenlőtlenség

    Molnár Gyula szerint a rendszerváltáskor kialakult 3200 területi önkormányzat ma már gátja a fejlődésnek. Egészséges fúzióra lenne szükség egy nem kötelező kistérségi társulások tekintetében.

    Bálint Ákos, az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főosztályvezetője szerint mindenki egyetért, de előrelépés nem történik. Az NFÜ-nek 50 milliárd forint áll rendelkezésre az elinduló projektekre, melyek a társadalmi megújuláson keresztül a digitális kultúra elterjesztését célozzák. Fontos a köztisztviselők megfelelő számítástechnikai oktatása, s emellett egy attitűdváltás is. Jövő év őszén kerül sor az IRM jóvoltából a minőségi jogalkotás projektre, mely lyukakat fog foltozni. Ennek a projektnek az első eredményei jövő év végén várhatóan már érezhetőek lesznek. (Bálint Ákos előadásához - Közigazgatás-fejlesztési források" - kattintson!)

    Az internetszolgáltatók, a szoftvergyártók és az internetes újságok is növelik az egyenlőtlenséget az e-közigazgatásban. A közalkalmazottak és köztisztviselők között nagy számban akadnak digitális analfabéták, egy modern, elektronikus alapokon is nyugvó kormányzat ezt nem engedheti meg magának. A kormány Netrekész programja is ezt a célt szolgálja, illetve a TÁMOP is számos pályázati lehetőséget biztosít ennek leküzdésére.

    Stumpf szerint a digitális egyenlőtlenség egy természetes adottság, mert a közigazgatásban a kontinuitás elve érvényesült.

    Tóth Zoltán a párbeszéd fontosságára hívta fel a figyelmet. Szükség van egy a kormányzati ciklusokon átívelő stratégiára, s egy horizontális együttműködésre a minisztériumok között. Az üzleti élet, a kormány és a kutatók számára létfontosságú a párbeszédek lefolytatása.

    Vissza az E-Magyarország konferencia programjára.

    Véleményvezér

    Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

    Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

    Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
    Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

    Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

    Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
    Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

    Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

    Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
    A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

    A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

    Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
    Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

    Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

    A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


    Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo