Amit a zöldkártyáról tudni kell

Lakásvásárláskor a hely, a méret, az ár és a belső kialakítás mellett a rendszeresen fizetendő költségek a főbb szempontok. Arról nem kap információt a vevő, hogy milyen az új lakás energiahatékonysága. A jövő évtől bevezetendő "zöldkártyával" a lakások energiafogyasztása is megismerhető.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy lakás, családi ház energiafelhasználása leginkább a fűtési rendszer s a fűtésberendezés megválasztásával befolyásolható. Ám a téli hideg elleni fűtés mellett a melegvíz-előállítás, a nyári kánikulát mérséklő hűtés, szellőztetés és világítás mind hatással van egy épület össz-energiafogyasztására. Kiszámítását, vagyis egy épület ún. energiabizonyítványának elkészítését szakemberek végzik, egy vagy több számszerű mutató segítségével. Ehhez az épületszigetelést, a műszaki és beszerelési jellemzőket, az épület elhelyezkedését, belső-külső kialakítását és a beltéri klimatikus viszonyokat éppúgy figyelembe kell venni, mint a napsütéses órák számát, a lakóingatlan saját energiatermelését, s az energiaigényét befolyásoló tényezőket.

A tervek szerint jövőre már nálunk is kötelező lesz ennek a dokumentumnak az elkészíttetése. Új lakások esetében - melyeket nem lehet majd eladni e bizonylat nélkül -- a jövő év első napjától kiadott építési engedélyűekre, illetve a jövő év közepétől használatba vettekre kell energiatanúsítványt készíttetni. A már meglévő épületek közül egyelőre az 1000 négyzetméter hasznos alapterületűek felújítása során lesz kötelező e dokumentum akkor, ha a felújításuk költsége meghaladja az épület értékének negyedét. Új lakás bérbeadásakor a tanúsítványkötelezőség jövő év elejétől várhatóan csak a 150 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakásokat érinti, amennyiben azt évente négy hónapnál hosszabb ideig lakják: az ennél kisebb lakóingatlanokat még 5 évig tanúsítvány nélkül is ki lehetne adni. Üdülők esetében a tanúsítványt nem kell elkészíttetni.

Besorolás

Magyarországon a jelenlegi elképzelés szerint - melyet jövő januári életbe lépéséig rövidesen még néhány ponton finomítanak - az egy épület-négyzetméterre jutó energiafogyasztás lesz a kiindulópont.  Ennek alapján sorolják be - a háztartási gépekhez hasonlóan - különböző kategóriákba a lakóingatlanokat, így a laikus vevő új lakás vásárlásakor ezt a szempontot is figyelembe tudja majd venni. Így az energiapasszus segíti majd a vásárlókat az ingatlan kiválasztásában, hiszen segítségével nem kell úgymond zsákbamacskát vennie: a bizonylat számot ad a korábban előre kiszámíthatatlan "lakásüzemeltetési" költségekről is.

Az energiatanúsítvány elkészíttetése pénzbe kerül, ám ennek költsége - a szakemberek szerint - elenyésző ahhoz képest, amennyit a gazdaságtalan energiafelhasználás húz ki jelenleg a lakástulajdonosok zsebéből. Információnk szerint a tanúsítás ára lakásonként átlagosan 40-50 ezer forint között alakulhat, de egy nagyobb lakásszámú társasházban ennél olcsóbb, míg egy családi ház esetében ennél jóval drágább is lehet.

A fejlett országokban
egy-egy lakos napi energia-felhasználása napjainkban eléri a 150 kilowattórát. Ráadásul ennek közel 40%-a a fűtésre fordítódik, illetve csak részben, mert jelentős érték illan ki a rosszul záródó nyílászárókon, s megy veszendőbe az épületek nem kellő szigetelése miatt.
Az Európai Unió az energia hatékonyabb és takarékosabb felhasználása érdekében fogadta el 2002-ben az épületek energetikai teljesítményének irányelvét. Az irányelv arra kötelezi a tagállamokat, hogy minimális energiateljesítmény-követelményeket állapítsanak meg az új és a nagyobb, már meglévő épületekre, és ún. energiatanúsítványt állítsanak ki róluk.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy az épületeket olyan, ún. energiacímkével kell ellátni, amelyben feltüntetik az épület műszaki és energetikai paramétereit: hőtermelését, hőszigeteltségének mértékét stb.

Az épületekről kiadott dokumentum több tanácsot is tartalmaz, segítséget nyújtva például egy már meglévő épület energiateljesítményének javításában. Az épületek energetikai teljesítményéről szóló irányelvtől az Unió azt reméli, hogy évente 1,5 százalékkal mérséklődik a lakossági energiafelhasználás, ugyanakkor a fűtés során évente 82 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo