A hitelminősítő az ország hosszú távú hazai és külső adósságkötelezettségeinek besorolását „A2”-ről „A3”-ra csökkentette, miközben a kilátásokat negatívról stabilra módosította. Az „A3” szint a Moody's módszertanában az elsőrendű kategória alsó határa.
A politikának is szerepe van benne
Az indoklás szerint Szlovákia intézményrendszere egyre nagyobb kihívásokkal küzd, amelyeket politikai feszültségek is súlyosbítanak. A hitelminősítő külön kiemelte a bírósági rendszer és a média reformját célzó intézkedéseket, amelyek véleménye szerint gyengítik a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerét. A belpolitikai megosztottság pedig tovább nehezíti a költségvetési döntéshozatalt.
A Moody's elemzése szerint az intézményi környezet folyamatos romlása, a kormányzati hatékonyság csökkenése és a szabályozói rendszer gyengülése az elmúlt évtized meghatározó problémái. Emellett a jogállamiság mutatói is romlottak 2020 óta, ami Szlovákiát hátrányos helyzetbe hozta a hasonló minősítésű országokkal szemben.
Romló helyzet
A leminősítés másik fő oka a romló közfinanszírozási helyzet. Az államadósság GDP-arányos szintje 2023 végére 56,1 százalékra emelkedett a járvány előtti 48 százalékról, jelezve, hogy a merev közkiadási struktúra növekvő hiányokat eredményezett. A Moody's előrejelzése szerint az államadósság-ráta 2027-re elérheti a 62,6 százalékot, miközben a „A” kategóriás adósok mediánszintje várhatóan 52,2 százalék körül alakul.
A költségvetési hiány is jelentős marad: 2023-ban a GDP 5,9 százalékát érte el, és a 2027-es évre tervezett 2,9 százalékos cél helyett 3,5 százalékot jósolnak. A Moody's mindezek alapján stabil, de aggasztó pénzügyi és intézményi kilátásokat lát Szlovákiában.