Kettőt előre, egyet hátra alapon változott a várakozásokhoz képest az év első három hónapjában az államháztartás hiánya. Egy nappal a választások első fordulója után - ahogyan azt már egy hónappal ezelőtt bejelentették a tárcánál - nyilvánosságra hozta a Pénzügyminisztérium a márciusi gyorsjelentést. Eszerint márciusban - azután, hogy januárban és februárban a vártnál kedvezőbben alakult az államháztartás helyzete -, most a prognózisnál nagyobb lett a hiány. Az év harmadik hónapjában az államháztartás hiánya 353,7 milliárd forint volt, szemben a várt 262,5 milliárd forinttal.
Ezen belül a központi költségvetés 242,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 102,1 milliárd forintos hiánnyal zártak. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege 9,5 milliárd forintos deficitet mutat. Az államháztartás negyedéves mérlege 789,2 milliárd forintos hiányt mutat. A prognózis 698,1 milliárd forint volt.
A prognózisnál nagyobb hiány oka nem az volt, hogy a költségvetési intézmények lényegesen többet költöttek volna a vártnál.
Felgyorsult viszont az európai uniós programok végrehajtása, a pályáztatás, és az ezzel kapcsolatos kifizetések. A költségvetés az uniós pénzeket megelőlegezi, amelyeket a közösség később megtérít. Ez csak átmenetileg és éven belül növeli a hiányt.
A személyi jövedelemadó bevallásokat legkésőbb május 20-áig kell beadni, de természetesen előbb is lehet. Az előző esztendőhöz képest ütemesebben érkeznek a bevallások, főleg azok küldték el ezt, akik adót kívánnak visszaigényelni. Ez is olyan kiadás, amivel később számolt a prognózis, ám előbb jelentkezett, de az éves pályát nem változtatja.
Az első negyedévben számos olyan kiadás is jelentkezett, amelyek egyszeriek.
Ilyen a januári 13. havi bér kifizetése a közszférában. A mezőgazdasági termelők is az év elején jutottak hozzá ahhoz a költségvetési támogatáshoz, amely kapcsolódik az európai uniós földalapú agrárkifizetésekhez.
Az idén a nyugdíjasok már teljes 13. havi nyugdíjat kapnak. Ennek fele szintén az első negyedévben, márciusban lett kifizetve.
Január elsejétől 20 százalékra csökkent a korábban 25 százalékos áfa kulcs. Ez is hatással volt a márciusi áfabevételekre, hiszen a cégek már 20 százalékos áfa alapján fizettek adót a költségvetésnek, de múlt évi visszaigényléseik még 25 százalékos áfával történtek.