Az első félévében lassult a gazdasági növekedés, a bruttó hazai termék 2,0%-kal haladta meg az egy évvel korábbit - állapítja meg az első félévre vonatkozó gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal. Az ipari termelés az első félévben 8,3%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest. Az építőipari termelés 4,0%-kal csökkent, a mezőgazdasági felvásárlás 12%-kal nőtt. A külkereskedelmi termékforgalom továbbra is gyors ütemben bővül, az export dinamikája meghaladja az importét. A foglalkoztatottság lényegében nem változott, a munkanélküliség kismértékben - 7,0%-ra - csökkent. A keresetek reálértéke 6,4%-kal alacsonyabb, mint 2006 első félévében volt, a kiskereskedelmi forgalom 1,6%-kal csökkent.
A fogyasztói árak az első hét hónap átlagában 8,5%-kal emelkedtek. Az államháztartás pénzforgalmi szemléletű, konszolidált hiánya (helyi önkormányzatok nélkül) a január-júliusi időszakban 913 milliárd forint volt, 339 milliárd forinttal kevesebb, mint a megelőző év azonos időszakában. A magyar gazdaság 2007 január-júniusában az elmúlt évekre jellemző ütemnél lényegesen mérsékeltebben fejlődött.
A világgazdaság meghatározó térségeiben túljutott tetőpontján a konjunktúra, 2007 eddig eltelt időszakára a növekedés lassulása jellemző. Az Egyesült Államokban folytatódott a 2006 folyamán megkezdődött konjunktúragyengülés, s bár a 2007. II. negyedévre számított növekedés meghaladta az I. negyedévit (1,8, illetve 1,5%), az ez évi növekedés az elmúlt 4 év legalacsonyabb ütemének számít. Az Európai Unióban is folytatódott az előző évben kibontakozott konjunktúra fokozatos fékeződése. Az Európai Unió (EU-27) GDP-jének I. negyedévi 3,3%-os növekedését a II. negyedévben 2,8%-os bővülés követte. A japán gazdaság az Egyesült Államokra jellemzőnél gyorsabban, az unióénál lassabban fejlődött, a növekedés 2007 I. negyedévében 2,6%-os, a II. negyedévében 2,3%-os volt.
#page#
Magyarországon a bruttó hazai termék dinamikáját kedvezően befolyásolta az ipari termelés alakulása. A termelés növekedésének motorját továbbra is a gépipari ágazatok jelentik, közülük is kiemelkedik a járműgyártás, mely 17%-kal növelte termelését az előző évihez képest. Az ágazatok dinamikája a korábbiaknál differenciáltabb: tavaly ilyenkor két kisebb és egy nagyobb ágazat termelése csökkent, idén öt ágazat teljesítménye maradt el a múlt évitől, köztük nagy ágazatoké is. (Az öt ágazat együttesen az ipari termelés negyedét adja.) Az ipar termelékenysége 2006 I. félévében - az iparban foglalkoztatottak számának enyhe csökkenése mellett - 9,1%-kal javult az előző év azonos időszakához képest.
Mezőgazdasági termékekből a tavaly ilyenkori 7,3%-os csökkenéssel szemben 12%-kal többet vásároltak fel. Az I. félévi felvásárlásban döntő hányadot képviselő élő állatok és állati termékek értékesítése 7,4%-kal, a növénytermesztési és kertészeti termékeké 29%-kal múlta felül a tavaly ilyenkorit. A mezőgazdasági termékek termelőiár-színvonala 2007 első félévében 8,9%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban, ezen belül a növénytermesztési és kertészeti termékcsoport árai 16,4%-kal emelkedtek, az élő állatok és állati termékek termelőiár-szintje alig változott.
A nemzetgazdaság energiafelhasználása 8,0%-kal csökkent az I. félévben az egy évvel korábbihoz mérten. Január-május között valamennyi hónapban az előző évi szint alatt maradt az energiafelhasználás, elsősorban az ez évi fűtési időszakra jellemző magas átlaghőmérsékletnek köszönhetően, növekedés egyedül júniusban következett be.