Ahol 150 euró egy négyzetméter...

A 20 leggyorsabban növekvő első osztályú irodabérleti költségekkel bíró országok közül 10 a fejlődő országok közé tartozik, derül ki a CB Richard Ellis féléves "Globális piaci bérleti díjak" című tanulmányából. Tizenhárom piac 30 százalékos vagy nagyobb bérleti költségnövekedést könyvelhetett el az elmúlt évben a felmérés szerint. A bérleti költség a bérleti díj, a helyi adók és szolgáltatási díjak együttesét jelenti.

13 ország, ahol a bérleti költségek több mint 30 százalékkal emelkedtek, a globális gazdaság széles keresztmetszetét alkotja.  Új-Delhi, Mumbai (Bombay) és Manila  listára kerülésével Ázsia jelenti a leggyorsabban emelkedő piacot, több, mint 30 százalékos költségnövekedéssel. A csendes-óceáni Brisbane és Perth - ahol az ázsiai nyersanyag-kereslet fűti a gazdaságot, szintén rekordot jelenthet a több, mint 30 százalékos költség-emelkedéssel. Buenos Aires és Bogota pedig a leggyorsabban fejlődő latin-amerikai piac.

Észak-Amerikában két piac volt felelős a több mint 30 százalékos bérleti költségnövekedésért - Manhattan belvárosa és Honolulu. Kelet-Európában Szófia, a Közel-Keleten pedig Abu Dhabi végzett az első helyen az irodabérleti költségek növekedését tekintetve. A 176 vizsgált piac esetében a bérleti költségek 150 helyen emelkedtek és csupán 20-ban csökkentek.

A legdrágább globális piacok

A londoni West End ismét a Top 50 legdrágább irodapiacának első helyén áll, bérleti költségek 150 euró/négyzetméter/hó-t tesznek ki. A második Tokió Inner Central (belső központi) része 103 euró/négyzetméter/hó-val. A londoni City és a tokiói Outer Central (külső központ) a harmadik és a negyedik a listán, ahol Hong Kong egy év alatt két hellyel előre lépve az ötödik helyet foglalja el.

Jelentős változások történtek a helyezésekben: az indiai Mumbai és Új-Delhi hatalmas növekedést könyvelhetett el az elmúlt év során. Mumbai egy év alatt 75 százalékos bérletidíj-növekedéssel a hetedik lett a listán, Új-Delhiben pedig egyenesen megduplázódtak az első osztályú irodák bérleti költségei, így most a 25 helyet előre lépve a 11. legdrágább helyszín 58 euró/négyzetméter/hó költséggel. Hasonlóképpen Abu Dhabiban is 100 százalékkal nőttek az első osztályú irodák bérleti költségei 12 hónap alatt 2006 harmadik negyedévére, így 52 helyet előreugorva a 33. legdrágább helyszínné vált a felmérésben szereplő piacok közül.

Európa

150 euró/négyzetméter/hó költségével ismét a londoni West End vezeti az ötven legdrágább piac listáját, a 17 százalékos költség-növekedéssel pedig a 17. legjobban emelkedő bérleti piacnak bizonyult az elmúlt 12 hónapban. Erőteljes növekedést könyvelhetett el Moszkva is, ahol a költségek 28 százalékkal nőttek, 60 euróról 77 euró/négyzetméter/hó-ra. Ez a 15. legerőteljesebben növekvő, és a 6. legdrágább piaccá tette az orosz fővárost. 

A londoni City-ben 18 százalékkal, 86 euróról 103-re nőttek a bérleti költségek, a mi a harmadik legdrágább piaccá tette a brit főváros pénzügyi központját. A legdrágább tízben található Párizs (8.) illetve Dublin (9.), habár mindkét város kissé lejjebb csúszott 2006 harmadik negyedéves eredményéhez képest, azonban 10 százalékos drágulásukkal még mindig a lista előkelő helyén vannak évről-évre. Nagy-Britannia városai, mint Edinburgh, Manchester, Leeds, Birmingham, Bristol és Glasgow mind feltűnnek a top húszban, bérleti költségek tekintetében Edinburgh a 12. helyétől Bristol 19. helyezéséig.

Madrid és Oslo is öt helyezést ugrott előre, a 20. illetve a 45. helyre. Madridban erőteljes 19 százalékos növekedés volt tapasztalható, ezzel a spanyol főváros a 24. a legerőteljesebben növekvő globális piac. Oslo 23 százalékos növekedésével a 29. pozíciót szerezte meg. Az európai városok továbbra is dominánsak a legdrágább városokban, a top 50-ből 30 helyezéssel.

Ázsia és Csendes-óceáni térség

Az indiai Bombay Nariman Point negyede 7. lett a top 10 legdrágább város közül, itt a bérleti költségek 29-ről 75 euróra ugrottak az elmúlt 12 hónapban. Hong Kongban a költségek 35 százalékkal 82 euróra emelkedtek. Tokió Inner Central része még mindig a világ második legdrágább irodapiaca. Szingapúrban 37 euróra emelkedtek a költségek, így 37. lett. A Csendes óceáni régióból mindössze Sydney volt az egyetlen, amely bekerült a 46. helyezésével a top 50-be. 

Amerika

Manhattan Downtown feltört a 48 helyre a világ legdrágább irodapiacain. Észak-Amerikában Manhattan Midtown a 24., Calgary a 31., Toronto a 34. és Washington, D.C. pedig a 44. helyet szerezte meg. Irodabérlet még mindig a New York-i Midtown Manhattan legdrágább az Egyesült Államokban 7 euróval 44 euróra nőtt. Rio de Janeiróban a költségek 2 euróval 36 euróra nőttek, de lecsúszott a 38. helyre, míg Sao Paulóban 30 euróra nőttek a költségek, de ez mindössze a tavalyi 44. helyhez képest idén csak a 47. helyre volt elég.


forrás: CBRE

Véleményvezér

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo