Az építőipari vállalkozók harmada további bővülésre számít
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felmérése szerint az építőipari vállalkozások felének árbevétele nőtt az első fél évben, és az év második felére is bizakodóan tekintenek, csak harmaduk számít árbevételének csökkenésére, jövőre azonban a cégek szerint számolni kell az ágazat növekedésének lassulásával - közölte az ÉVOSZ az MTI-vel kedden.
Az ÉVOSZ 400 építőiparban tevékenykedő vállalkozást - köztük egyéni vállalkozót, kis- és középvállalkozást, nagyvállalatot - kérdezett meg első félévi eredményeiről, tapasztalatairól, idei és jövő évi várakozásairól.
A megkérdezettek szerződésállományuk növekedéséről számoltak be, 32 százalékuk az év második felében további bővülésre számít, 42 százalékuk szerint szerződésállományuk változatlan marad, 26 százalékuk számít csökkenésre. A válaszadók jelezték, hogy normál működésüket továbbra is akadályozza a szakemberhiány (a tervező, lebonyolító vállalkozások a mérnökök, a kivitelező cégek pedig a képzett szakmunkások hiányát említették), a meglévő kapacitás korszerűtlensége, az adminisztrációs terhek, valamint a gazdasági szabályozás gyors változása és nehéz nyomon követése.
A vállalkozások szerint az építőipar egyenletes piaci növekedését már rövid távon is gátolhatja, ha elmarad a befektetési-beruházási piac élénkítése, a kivitelezői kapacitás egyenletes biztosítása és hatékonyságának javítása. A lakásépítő cégek azt közölték, hogy a közvetlen piaci értékesítésre készülő lakásoknál egyelőre várnak az újabb projektek indításával. Úgy látják, hogy az új építésű lakások négyzetméterárát annyira megemeli majd a jövőre életbe lépő 27 százalékos áfa, hogy értékesítésük kétségessé válik.
Tízezer lakást vonnának be a kedvezményes áfa hatálya alá
Koji László, az ÉVOSZ elnöke a felmérés eredményeit összegezve az MTI-nek elmondta: a lakásépítési piac egyenletes működése érdekében javasolta a szakszövetség a kormánynak, hogy az 5 százalékos áfával építhető új lakások körét bővítse ki azokkal az ingatlanokkal, amelyek már 2019. június 30-ig rendelkeztek érvényes építése engedéllyel. A kormány korábbi döntése értelmében a kedvezményes áfa a 2018. november 1-jéig érvényes építési engedéllyel rendelkező ingatlanoknál volt érvényben, ami 20 000 lakást érint. Koji László szerint ha a javaslatukat elfogadnák, akkor további 10 000 lakás épülhetne meg 5 százalékos áfával.
A szakszövetség elnöke szerint ha a kormány változatlanul hagyja a lakásépítés feltételeit, akkor 2021-re 10 000 alá esik az új építésű lakások száma, ugyanis ebben a nagyságrendben tud vásárolni az a vevői kör, amelynél az árváltozástól függetlenül megmarad a kereslet.