A kis- és középvállalkozásokat sújtó adó- és járulékrendszer átalakítása érdekében még 2007-ben adóreform csomagot készít a kormány - ígérte márciusban Kóka János, akkori gazdasági és közlekedési miniszter. Az év eleji elképzelések szerint úgy alakították volna át az adórendszert, hogy az a konvergenciaprogram tiszteletben tartása mellett jobban támogassa a növekedést és a versenyképességet, illetve hozzájáruljon a gazdaság kifehérítéséhez. Ez utóbbira egyébként igenis szüksége lenne Magyarországnak, mivel bár pontos adatok nincsenek, egyes mérések szerint a GDP mintegy 15-20 százalékát teheti ki Magyarországon a feketekereskedelem.
A tervezet adóreformról Veszprémi István, a Deloitte igazgatója a Piac és Profit Online-nak szeptember közepén nyilatkozva elmondta, hogy az nem tartalmaz ugyan forradalmi újításokat, de az előzetesen bejelentett irányt tartja, tehát egy egyszerűbb és kevesebb adminisztrációt jelentő rendszer kialakítását célozza meg.
A kormánynak ugyancsak eltökélt szándéka volt, hogy összevonják a kisadókat - ami az Országos Érdekegyeztető Tanács szerint 14 százalékos tehernövekedéssel járt volna - ám ez végül az országgyűlésen ellenállásán megbukott, hiszen gyakorlatilag az SZDSZ frakció kivételével mindenki a kormány javaslata ellen szavazott. Nagy többséggel fogadta el viszont a T. Ház a pályakezdőkre vonatkozó jövedelemadó szabályok módosítását és az illetékadóról szóló törvény módosítását. Ez a mentesség szabályain változtat a beépíthetőségi százalékarány csökkentésével.
Harc az ingatlanadó körül
A márciusi bejelentés érintette még az ingatlant, illetve a vagyont terhelő adók bevezetését, amelyről akkor még koalíciós egyeztetés folyt, ám Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára már februárban arról beszélt, hogy a kormány 2008-tól kívánja bevezetni az ingatlanadót.
A PM végül szeptember elején azt javasolta a kormánynak, hogy 2009 elejétől tegye lehetővé az önkormányzatoknak, hogy az építmény- és a telekadót a helyhatóságok egységes elvek mentén érték-alapon vethessék ki. Az ingatlanadót végül - a szocialista módosító javaslat nélkül - novemberben fogadta el a parlament, aminek bár sokan nem örültek, egyesek szerint az új adónem nemcsak hátrányokat okozhat, hanem enyhe élénkülést is generálhat.