A vállalkozói bizalom erősödött

Két és fél százalékos GDP-növekedést prognosztizálható 2007-re az Ecostat, s éves átlagban 6,5 % körüli infláció lesz.

Az Ecostat értékelése szerint a továbbra is kedvező külső feltételek mellett, a csökkenő belső kereslet következtében a magyar gazdaság növekedési üteme 2007-ben lassul. Az infláció átmenetileg emelkedik, miközben a világpiacon az olaj és a nyersanyagok drágulása nem várható. Az államháztartási hiány jelentősen, a költségvetésben előirányzott mértékben csökkenhet.

A globális gazdasági ciklus a tavalyi év második felében érte el csúcspontját, ezt követően a fejlődés üteme mérséklődött. A valutaövezet és a világgazdaság teljesítménye, amelyet elsősorban az Egyesült Államok üzleti ciklusa és a feltörekvő ázsiai országok tartós és dinamikus fejlődése határoz meg, nincs szinkronban egymással. Míg a globális gazdaság és elsősorban az Egyesült Államok a konjunktúra-ciklus leszálló ágába kerültek, az eurózóna gazdaságai expanzív szakaszban vannak. A Magyarország számára meghatározó partnerországok - Németország és az Európai Unió többi nagy államának -bővülése az előrejelzések szerint ebben az évben sem esik vissza.

A nemzetközi nyersanyagpiacokon is változásokat hozott az elmúlt néhány hónap. Hazánk számára kedvező, hogy a kőolajpiac megnyugodni látszik. Gyakorlatilag azonos keresleti-kínálati viszonyok mellett mintegy harminc százalékkal ingadozott az olaj ára, ez azt mutatja, hogy az árak alakulásában jóval nagyobb a spekuláció szerepe, mint azt korábban gondolni lehetett. A kőolajár enyhülésével szemben a többi nyers- és alapanyag árszínvonala egyelőre nem csökkent számottevően, az előrejelzések azonban 2007-re a tavalyinál alacsonyabb átlagárakkal számolnak.

A magyar gazdaság növekedési korlátait a belső kereslet szűkülése jelöli ki 2007-ben. Az államháztartási hiány csökkentése érdekében hozott intézkedések következtében visszaesik a lakossági fogyasztás és a beruházások is mérséklődnek. Ez utóbbit részben ellensúlyozzák az uniós források. A külkereskedelmi forgalom továbbra is dinamikusan bővül, üteme a múlt évihez képest némileg mérséklődik. Az export bővülése több százalékponttal meghaladja az importét, egyenlege az év második felében pozitívra válthat. Összességében 2,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizálható 2007-re, a fejlesztések várhatóan a második félévtől kezdődően élénkülnek.

Az infláció 2006-ban változatosan alakult. Az év elején történelmi mélypontra, 2 százalék közelébe süllyedt a 12 havi árindex, az év végén pedig 6,5 százalékos volt az éves drágulás üteme. A változatlan adótartamú árindex idősora alapján jól látható, hogy a fogyasztói árindex csökkenése az elmúlt két évben túlnyomó részt az adóváltozásokhoz (áfa, jövedéki adó) volt köthető, azok nélkül számítva az árindex 2005-ben alig változott, míg 2006 elején már emelkedett volna. Az elmúlt év utolsó negyedévében ez a korrekció volt megfigyelhető - részben a hatósági áremelések, részben az élelmiszerárak emelkedése következtében. 2007 első felében emelkedő 12 havi árindexre lehet számítani, az év második felében viszont érdemben csökkenhet a fogyasztói árindex. Éves átlagban 6,5 százalék körüli inflációt prognosztizál az Ecostat.

A forint pozíciója az elmúlt hónapokban - az infláció emelkedése mellett - stabilizálódott. A monetáris politika feltehetően "érzékenyebben" reagál a jövőbeli inflációt érintő információkra - a forint árfolyama kevésbé lesz meghatározó. Lassú és óvatos kamatcsökkentés következhet. Az Ecostat várakozása szerint - kedvező körülmények esetén - 2007 végére akár 2 százalékponttal is csökkenhet az irányadó kamat.

Az államháztartás finanszírozási igénye 2007-ben jelentősen csökken. Nem tűnik tarthatatlannak az évi GDP arányos 2,5-3 százalékos megtakarítás, ezzel teljesülhet a konvergencia programban vállalt célkitűzés. A hiány csökkentése 2007-ben az adó és járulékbevételek emeléséhez, az ártámogatás leépítéséhez, valamint az egészségbiztosítási alap egyenlegének javulásához köthető.

A vállalatok bizalmi indexei a második-harmadik negyedévi visszaesést követően 2006 utolsó hónapjaiban stabilizálódtak, a szeptemberi mélypontot követően a konjunktúra indexek fokozatosan javultak. Januárjában a vállalkozói bizalom tovább erősödött, a nagyvállalatok konjunktúra indexe egy-két hónapon belül ismét pozitív tartományba kerülhet. A mérsékelten javuló vállalati hangulat összhangban van a gazdaság tervezett növekedéssel és a javuló pénzügyi egyensúllyal.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo